שיקום הילד לאחר ניתוח בראיה סינית | ד"ר דניאל שינהר

שיקום הילד לאחר ניתוח בראיה סינית

      
ד"ר ניר עמיר, מייסד ומנהל אקדמי של מכללת תמורות
שיקום ילדים לאחר התערבות כירורגית הוא תחום מתפתח ברפואה הסינית. בניגוד לשיקום נשימתי או נוירולוגי, כאן המטרות קצרות טווח ומכוונות להשגת שיפור בקצב ההתאוששות של הילד לאחר הניתוח הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית.  קבוצה זו אינה כוללת ילדים הסובלים ממחלות כרוניות או ניווניות וכן ילדים שעברו תאונות, להם מיועדת תכנית שיקום שונה.

התפיסה הסינית מתבססת על מודל עתיק יומין לפיו הגוף מורכב מחומר ואנרגיה כאחד. חולשה אנרגטית יכולה לפגוע בקצב ההחלמה והריפוי, דבר שעלול לעקב את שחרור הילד מהמחלקה ולחשוף אותו לזיהומים ומחלות שונות בבית החולים. גם חסימה אנרגטית יכולה למנוע החלמה ולהוביל לנזק פיזי ובעקר נפשי מתמשך.
חסימה אנרגטית מכונה, על פי הרפואה הסינית, כסטגנציה של צ'י. צ'י הוא כוח החיים, האנרגיה שעומדת מאחורי כל פעילות חומרית. כאשר אנרגיה זו חסומה, מתעכבים תהליכים שונים בגוף: ברמה הפיזית תתכן מצוקה נשימתית (מעברים חסומים), עצירות, בעיות בזרימת דם או כאב ממוקד המכוון לחסימה כלשהי. ברמה הנפשית נצפה בילד החווה את טראומת הניתוח שוב ושוב ולא מצליח להשתחרר ממנה. תקיעות ברמה זו עלולה להתבטא גם במועקה המלווה בתחושת תקיעות בגרון ( גלובוס היסטריקוס), תופעה המאפיינת אנשים שמתקשים לבכות. תתכן גם עקשנות יתר או תחושה ש"האויר  לא מספיק" על רקע עקה (סטרס).
 
שיפור איכות הצ'י ותנועתו עשויים לאפשר לילד לחזור לפעילותו הרגילה מהר יותר ועם פחות נזקים וזיכרונות מכבידים. כדי להשיג מטרות אילו מומלץ להתחיל בטיפול עוד טרם הניתוח. טיפול זה כולל הסבר לילד ולמשפחתו על התהליכים הצפויים לו, דבר שעלול להפחית חרדות והקניית כלים הכוללים תרגילי נשימה ודמיון מודרך.  הרעיון הוא להתחיל בשימוש בכלים אילו מיד לאחר ההתאוששות, ומכאן שהדרכה מוקדמת עשויה לחסוך זמן חשוב בהליך השיקומי.
 
תרגילי נשימה נחשבים כמניעי צ'י – אנרגיה. תנועת הצ'י גם מאפשרת פעילות תקינה יותר של מערכת העיכול ובכך מונעת עצירות שמאפיינת קבוצות ילדים שעברו ניתוח. חזרה מהירה של מערכת העיכול לפעילות מהירה מלמדת שקיימת זרימת צ'י תקינה, שומרת על פלורה (סביבה של חיידקים) ידידותית ומונעת הצטברות רעלים וגזים.

דרך נוספת להניע ולחזק את הצ'י היא פעילות גופנית, גם כזו הנחשבת למתונה ביותר. לכן השאיפה היא להניע את הילד ממיטתו בהקדם האפשרי. גישה זו התקבלה בשנים האחרונות גם ברפואה הממסדית והיא משלימה את תרגילי הנשימה אותם מומלץ להתחיל מרגע ההתאוששות.
 
מחקרים שונים מצביעים שדמיון מודרך עשוי להקל על כאבים, להניע צ'י ולשפר מצב רוח. הסינים השתמשו בכלים של דמיון מודרך עוד בימי קדם כאשר טפלו באנשים ובקשו מהם לדמיין את מסלולי הטיפול. הדמיון מאפשר לילד "לפרק" חסימות המתבטאות בכאב, לשפר תפקוד מוטורי ונשימתי ולעתים אף להחזיר מהר יותר איברים שנפגעו לתפקודם.
 
אנו רואים כי שיקומו של הילד לאחר ניתוח והשבתו למסגרת הרגילה בה הוא חי היא משימה רגישה הדורשת שיתוף פעולה בין רופאים, המשפחה, מרפאים שעברו לימודי רפואה סינית והוכשרו לטיפול בילדים והילד עצמו. הכנה מוקדמת ושילוב טכנולוגיות וידע מערבי מתקדם יכולים לאפשר התקדמות שיקומית מהירה ויעילה.
טלפון
0722-796-046


דואל

talishinhar@gmail.com

כתובת
רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'
פרטי התקשרות

להתייעצות/קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם
בכל עת

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה