אנמיה - סיבות ודרכי טיפול | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
ווצאפ
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור
שליחת מייל
 
אנמיה תופעה ולא מחלה - תסמינים ודרכי טיפול
אנמיה הינה תופעה שכיחה ונפוצה בקרב ילדים ובוגרים כאחד. אנמיה יכולה להופיע בכל שלב של החיים ובכל גיל יש לה סיבות שונות ומגוונות.

בתינוקות ובילדים, התופעה לרוב הינה שכחה ואינה מרמזת על תחלואה מדאיגה והגורם המרכזי לאנמיה בילדים הינו מחסור בברזל.

אנמיה (Anemia) היא שם כולל לכמה מחלות שהמשותף לכולן הוא תכולה נמוכה של המוגלובין בדם או חסר בתאי דם אדומים שיכולים לשאת את ההמוגלובין.

תפקידם של תאי הדם האדומים - (אריתרוציטים) הוא לשאת חמצן שקשור לברזל לכל אחת מרקמות הגוף, ובד בבד להרחיק מהן פחמן דו־חמצני, שהוא מוצר פסולת של הרקמות.

הקשר בין תאי הדם האדומים לבין המוגלובין:
תאי הדם האדומים מורכבים ממים ומחלבון אדום שקרוי המוגלובין שבו נמצא סוד כוחו של התא האדום בנשיאת החמצן, שהוא תנאי הכרחי לקיום החיים. החלק המרכזי במבנה של ההמוגלובין הוא חלקיק (אטום) של ברזל שנצמד לחמצן כמו מגנט. ההמגלובין יכול לקשור לעצמו חמצן בריאות ולשחרר אותו ברקמות הגוף.

היווצרות תאי הדם האדומים:
שלושת הסוגים של תאי הדם - אדומים, לבנים וטסיות - נוצרים במוח העצמות, ומקורם בסוג אחד ויחיד של תאים, הנקראים תאי נבט או תאי אב. במהלך השינויים העוברים על תאי הנבט הם  נהפכים לאחד משלושת הסוגים של תאי הדם.

קצב הייצור של תאי הדם מבוקר ומאוזן על פי הצרכים של פעילות גופנו ושל מצב נפח הדם. לדוגמה, לאחר פעילות גופנית מאומצת, שגורמת לירידה בתכולת החמצן בגוף, משחררות הכליות לדם הורמון בשם אריתרופויטין שממריץ את מוח העצם לייצר תאי דם אדומים נוספים.

הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות אנמיה היא דימום, אבל הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות אנמיה בקרב ילדים היא חוסר בברזל, שעל פי רוב נובע מבעיות תזונה ועיכול.

התינוק נולד עם רמה גבוהה של המוגלובין, אשר מתפרק במהלך החודשיים או שלושת החודשים הראשונים לחייו. הברזל שמשתחרר מכדוריות הדם האדומות של התינוק נותר בגוף ומשמש לייצור דם עד גיל שישה או תשעה חודשים. אנמיה שמתפתחת לאחר גיל זה ועד גיל שנתיים נובעת משימוש בפורמולות מזון שלא חוזקו בתוספת ברזל או מכמויות גדולות מדי של שימוש בחלב פרה, שספיגת הברזל ממנו פחות יעילה.

זאת הסיבה שכל תינוק מקבל תוסף ברזל בצורת טיפות החל מגיל חודשיים ועד גיל שנה ובגיל שנה נערכת בדיקת דם (ספירת דם ) על מנת לבדוק שהילד אינו אנמי ואינו זקוק יותר לתוסף הברזל.

סיבות נוספות להופעת אנמיה בקרב ילדים:
 1. אנמיה שנובעת מדימום – על רקע תאונה, פציעה או ניתוח. נערות צעירות עם דימום וסתי כבד וממושך
 2. אנמיה שנובעת מייצור מופחת של כדוריות אדומות - יכולה להתפתח כתוצאה ממחסור בוויטמין B12 או מחסור בחומצה פולית.
 3. אנמיה שמתפתחת בעקבות הרס מוגבר של תאי דם אדומים כתוצאה ממחלות גנטיות שונות. אלה גורמות, למשל, לכך שמערכת החיסון רואה בתאי הדם האדומים גופים זרים, תוקפת אותם וגורמת להריסתם.
 4. מחסור באנזים G6PD  - אשר נמצא בכל תאי הגוף, ותפקידו להגן מפני נזקי חמצון הנגרמים בחילוף החומרים. האנזים הזה חשוב במיוחד לתפקוד התקין של כדוריות הדם האדומות. מחסור באנזים G6PD או הפרעה בתפקוד האנזים הזה הם הבעיה האנזימטית התורשתית הנפוצה ביותר בעולם, ויותר מ־400 מיליון אנשים ברחבי תבל לוקים בכך. מקור ההפרעה הוא באחד הגנים שיושבים על כרומוזום X . בישראל, אנחנו שומעים לעתים קרובות על הטיפוס הים תיכוני של המחלה שידוע בשם העממי "אלרגיה לאכילת פול". חסר באנזים G6PD נפוץ בשיעור גבוה יותר בקרב יוצאי כורדיסטן וצפון עיראק, אך הבעיה מוכרת גם בעדות נוספות.
 5. אנמיה על רקע מחלת טלסמיה מחלה תורשתית הגורמת לאנמיה. זוהי קבוצת מחלות תורשתיות בדרגות חומרה שונות שמקורן בליקוי בייצור אבני הבניין של ההמוגלובין. כתוצאה מכך כדוריות הדם האדומות נהפכות לשבירות וחשופות להרס. המחלה נדירה, אבל שכיחה יותר בארצות הים התיכון, צפון אפריקה ודרום־מזרח אסיה. למרבה המזל, החולים במחלה הזאת בארץ סובלים ברובם מצורתה הקלה אשר עלולה להתבטא באנמיה קלה בלבד.
 6. אנמיות נדירות עוד יותר קשורות בצורות לא תקינות של כדוריות הדם האדומות ובסוגי המוגלובין פתולוגיים. יש גם אנמיות  שנובעות  מפגמים בפעילות מוח העצמות - פגמים שמתבטאים בירידה בייצור ההומוגלובין.

מניעת אנמיה הנובעת מחוסר בברזל:
הטיפול באנמיה הנובעת ממחסור בברזל מושתת על כלכלה נכונה:
 • הנקה בלבד לפחות עד גיל ארבעה חודשים. הברזל בחלב האם נספג ביעילות הגבוהה פי שניים עד פי שלושה בהשוואה לברזל שנמצא בחלב פרה.
 • לתינוקות שאינם ניזונים מחלב אם, יש לתת תחליפים המועשרים בברזל. תחליפים מסוג זה יש להציע גם לתינוקות שחלב אם אינו המרכיב הבלעדי בתזונתם.
 • הוספת מזון משלים עשיר בברזל ודייסות מועשרות בברזל לתפריט של התינוק.
 • גם מעבר לגיל שנה חשוב להמשיך להזין את הילד במזונות עשירים ומועשרים בברזל.
 • לרגישים במיוחד - לא להציע תזונה של חלב פרה לפני גיל שנה.
 • מתן תוסף ברזל לכל תינוק מתום החודש הרביעי עד תום החודש ה־12 לחייו. מינון התוסף יהיה 7.5 מ"ג (שלוש טיפות של תכשיר טיפטיפות פריפל 3 ליממה) ו־15 מ"ג (שש טיפות) ליממה מתחילת החודש השביעי ועד תום החודש ה־12, וזאת ללא קשר לרמת ההמוגלובין שבדם התינוק ולרמות הברזל בתפריט שלו.
 • חשוב לקיים בדיקה של רמת ההמוגלובין לכל התינוקות בגיל שנה.
 • יש להגביל את כמות התה שניתנת לתינוקות כדי למנוע הפרעה בספיגת הברזל.

תסמינים חיצוניים של אנמיה בקרב ילדים:
 • המאפיין הבולט של אנמיה הינו חיוורון והופעתם של עיגולים שחורים מסביב לעיניים. 
 • חוסר שקט.  
 • כאשר רמת ההמוגלובין יורדת באופן משמעותי יותר, עלולים להתפתח סימנים אופייניים נוספים: עצבנות יתר, חוסר תיאבון, דופק לב ונשימה מהירים.
 • נטייה גדולה יותר לתחלואה ולהדבקות במחלות ויראליות. ילדים הנוטים לחלות כל הזמן  עלולים לפתח אנמיה כתוצאה מהתחלואה החוזרת וכן מהעובדה שאין להם תאבון בתקופה שהם חולים. . לכן , יש לדאוג לחיזוק המערכת החיסונית שלהם על מנת שהגוף שלהם יהיה חסון וחזק ויוכל להתמודד ביתר קלות ומהירות בכל תסמיני תחלואה חוזרת הגורמת להתשת גופם.
בגיל מבוגר יותר עלולה להתלוות למחסור בברזל גם ירידה בכושר הקשב והריכוז, בערנות ובהישגים בלימודים.
 
הורים, במקרים בהם אתם מזהים את אחד מתסמיני האנמיה בקרב ילדכם, יש להיוועץ ברופא מטפל. שילוב של טיפול מותאם אישית וחיזוק מערכת החיסון שלהם, יאפשרו לילדכם להתחזק ולהתחסן ולהיות בבריאות מיטבית.
 

אנמיה - סיבות ודרכי טיפול

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


פרטי התקשרות

phone2, phone, contact, telephone, support, call
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
location, location, map, marker, pin

 0722-796-046

talishinhar@gmail.com

רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'

 

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה