אפטה בפה זה כואב הרבה | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
ווצאפ
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור
שליחת מייל
 
ביום אחד בהיר, מתוך בריאות שלמה, הילד שנראה בריא מפסיק לאכול. על פניו לא נראים כל סימני מחלה, אך הוא מסרב בכל תוקף להכניס את הבקבוק או הכפית אל פיו.
מתוך ייאוש פותחים את פיו ומגלים כיבים קטנים בלשון ובחלל הפה, תופעה הידועה כאפטות.


התופעה כמובן אינה מוגבלת אך ורק לילדים ומופיעה בקרב מבוגרים בכל הגילאים. מבחינת ההגדרה הרפואית, הרי שאפטה בפה הינה כיב ברירית חלל הפה היכולה להיות בודדת או בקבוצות. כביבים קטנים, שזאת התופעה השכיחה הינם בקוטר שלושה עד 5 מילימטר ומחלימים ללא הצטלקות.
כיבים גדולים יותר עלולים להחלים תוך יצירת צלקת. התקפים חוזרים, הינם שכיחים עם הופעה של שניים עד 3 כיבים בזמן כל התקף. נשים נוטות להיפגע מתופעת האפטות יותר מגברים. 
 
הגורם לתופעה אינו ידוע, אך גורמים מסוימים מצביעים לכיוון תגובה חיסונים מקומית. חוסרים של ברזל, ויטמינים של B12 וחומצה פולית מעלים את שיעור ההיפגעות. אחד הגורמים השכיחים הינו מתח כגורם סיכון. 
 
לעיתים האפטות מופיעות כחלק ממחלה ויראלית כוללת לדוגמא מחלת הפה והטלפיים ואז כמות הכיבים הינה מרובה תוך גרימת סבל רב לחולה. עם הופעת הכיב בפה, מופיעים כאבים הנמשכים כשלושה עד 4 ימים ובהדרגה הם פוחתים עד שהנגע נעלם, לרוב תוך 7 עד 10 ימים. 
 
בהתקפות קשות של אפטות עלול להופיע גם חום וחולשה והגדלת בלוטות לימפה צוואריות. ההתמודדות של ילדים קטנים עם התופעה הינה קשה יותר עקב חוסר הרצון שלהם לאכול או לשתות, בתגובה לכאב שהאפטה בפה יוצרת ולכן אצל ילדים התופעה מקבלת מימדים קשים יותר מאשר בקרב מבוגרים. 

אפטה בפה - דרכי טיפול
מטרת הטיפול היא להביא הקלה בכאב שגורמות האפטות ולנסות לסלקם מהר ככל האפשר. ניתן להקל על הכאב על ידי מריחת תכשירים המכילים חומר הרדמה מקומית לדוגמא טי-ג'ל, המשמש גם להרגעה בזמן בקיעת שיניים. תכשיר זה יביא להקלה זמנית וכאמור אינו פותר את הבעיה. 
תכשיר נוסף הדורש מרשם רופא הינו ORACORT זהו ג'ל לשימוש בתוך הפה המכיל סטרואידים, הפועל כנגד תהליך הדלקתי המקומי ומביא לריפוי מהיר ובכך להקלה משמעותית. 
 
עקב דלות אפשרויות הטיפול ברפואה המערבית, קיימים דרכי טיפול ותכשירים ברפואה המשלימה (הומאופתיה ילדים) שיעילותם גבוהה ומשך הריפוי הינו תוך זמן קצר. 
                                             
  • חלב עיזים לא מפוסטר – רבות נכתב על סגולות המרפא של חלב עיזים כטיפול באפטה בפה ובייחוד בנגעים של מחלת הפה והטלאפיים. הורים רבים פונים למגדלי עיזים ומקבלים חלב בלתי מפוסטר לריפוי הנגעים. איך הוכחות מדעיות ליעילות הטיפול אך הוא טומן בחובו סכנה של שתיית חלב שאינו מפוסטר. לפיכך, למי שמעוניין בשיטת טיפול זאת, יש לבדוק היטב את מקור החלב והאם העיזים בריאות וללא חשש למחלות העלולות לגרום לנזקים קשים עוד יותר.
  • טיפות TRAUMEEL – תכשיר הומאופתיה מודרנית רחב טווח שיעילותו בטיפול באפטות הוכחה במחקרים מדעיים מבוקרים. זהו תכשיר אנטי דלקתי רחב טווח, המביא להקלה מהירה וללא כל תופעות לוואי. יש לקחת 10 טיפות מהתכשיר ברבע כוס מים ולגרגר ולהחזיק את המים בפה למספר שניות ואז לבלוע. יש לחזור על הפעולה עם הופעת האפטות כל שעה עד להקלה בכאבים. לאחר הקלה, יש להמשיך בטיפול שלוש פעמים ביום עד להבראה. 
  • טיפול טבעי בשם "אפטון" – זהו תכשיר טיפול טבעי ילדים המבוסס על תרופה בשם BORAX , שלה תכונות מרפא יעילות ביותר כנגד אפטות. התכשיר ניתן להשגה בצורת ספריי לפה וכן משחת ג'ל למריחה בתוך חלל הפה. גם תכשיר זה יעיל מאד לסילוק האפטות. השימוש בתכשיר בצורת ספריי ובג'ל קל ונוח לשימוש גם בילדים קטנים. 
בפעם הבאה שתופענה אפטה בפה אין צורך להיות חסרי אונים. חשוב לדעת שישנם דרכי טיפול ותכשירים העשויים לרפא את התופעה בהקדם. 

אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.

 

אפטה בפה זה כואב הרבה, הרבה......

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


פרטי התקשרות

phone2, phone, contact, telephone, support, call
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
location, location, map, marker, pin

 0722-796-046

talishinhar@gmail.com

רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'

 

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה