דלקת בשלפוחית שתן | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

דלקת בדרכי השתן הינה אחד הזיהומים השכיחים בכל הגילאים. מדובר בזיהום שמקורו בחיידקים המתרבים במערכת השתן וגורמים לדחיפות ותכיפות במתן שתן. התסמינים של הופעת דלקת בשתן הינם:  צריבה עד כאב במתן שתן, תחושה שהשלפוחית אינה מתרוקנת לגמרי. שתן בעל ריח רע. אי־יכולת להטיל שתן גם כשחשים צורך עז להשתין.

לחלופין מצליחים להטיל לכל היותר כמות קטנה של שתן, חום עד כדי זיהום עולה לעבר הכליות. בגיל השלישי, דלקת בדרכי השתן עלולה להיות מסוכנת ולגרום לזיהום כלל גופי עד כדי סכנת חיים.

בגיל הינקות והילדות, דלקת בדרכי השתן נובעת מחדירת חיידקיי מעיים אל דרכי השתן התחתונות כתוצאה משמירה לקויה של ההיגיינה.

בחלק מהמקרים זיהומים חוזרים בדרכי השתן בקרב ילדים נובעים מבעיות מבניות של דרכי השתן כגון: מערכת שתן מאספת כפולה (שתי צינורות המובילות שתן מהכליה לשלפוחית השתן), רפלוקס של שתן משלפוחית השתן אל עבר הצינור שמוליך שתן מהכליה, כליות במיקום אנטומי לא תקין ועוד. לכן במקרה של הופעת דלקת בשתן בילדים, יש לבצע בירור רפואי מעמיק יותר כדי לגלות נוכחות של הפרעות מבניות אלה.
 
בילדים בוגרים יותר, הופעת דלקת בדרכי השתן תהיה יותר עקב שמירת היגיינה לקויה כאשר השכיחות גבוהה הרבה יותר בקרב בנות מאשר בנים וזאת כתוצאה מניקוי לא תקין לאחר עשיית צרכים.
בקרב בנות בוגרות יותר בגיל העשרה ואילך תתכן הופעת דלקת בדרכי שתן לאחר קיום יחסי מין עקב חדירה של חיידקיים תוך המגע המיני. 
 
בגברים מבוגרים יש עלייה בשכיחות דלקת בדרכי השתן כתוצאה מהגדלה של הערמונית המונעת התרוקנות מלאה של שלפוחית השתן. שתן שארי שנשאר בשלפוחית מהווה קרקע גידול טובה לחיידקיים.
 
כאמור דלקות בשתן לרוב מתמקדות בשלפוחית השתן וגורמות לכאב וצריבה במתן שתן אך עלולות להתפשט במעלה דרכי השתן ולהגיע עד לזיהום של הכליות. במקרה זה, המחלה קשה, מלווה בחום גבוה כאבים במותניים ותתכן סכנה ופגיעה קשה בכליות.
 
הטיפול החשוב בדלקת בדרכי השתן הוא מניעתי. שמירה על היגיינה נכונה תמנע במרבית המקרים את הדלקת. בנוכחות דלקת בשתן יש צורך לבצע תרבית לצורך זיהוי הגורם המזהם (לרוב חיידקיE-coli   , אחד מחיידקיי המעי הנפוצים) ובהתאם לתוצאת הבדיקה יש לטפל באנטיביוטיקה המתאימה. יתכנו גם חיידקיים אחרים הרגישים לסוגי אנטיביוטיקה שונים. במידה והדלקת חוזרת לעיתים קרובות יש לבצע בירור של מבנה דרכי השתן.
 

 
אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.
 

דלקת בשלפוחית שתן

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **