"המלחמה בעקיצות", "ידיעות מודיעין" 15.03.2012 | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

עונת הקיץ הקרבה מביאה עמה גם יתושים ומיני חרקים שונים. איך מתמודדים עם העקיצות. באילו שיטות ניתן להתגבר על הגירוד. ואיך קרח וחומץ תפוחים יכולים לעזור.

התחממות מזג האוויר ועליית הלחות מביאים עימם את מתקפת היתושים
. כמעט כולנו סובלים מהיתושים הטורדניים, בבית וגם מחוצה לו. מעטים האנשים שאינם מושפעים מהעקיצות, והסובלים העיקריים הם התינוקות והילדים. איך נוכל להגן עליהם ועלינו? לכל מי שמתכנן חופשה משפחתית בארץ או טיול בחו"ל בעונת האביב הקרבה, חשוב להצטייד בתיק עזרה ראשונה עם הילדים כדי להגן עליהם ועלינו מפני עקיצות יתושים וחרקים. ד"ר דניאל שינהר, מנהל פורום רפואת ילדים באתר zapddoctors מסביר מה הם המוצרים המומלצים בתיק עזרה ראשונה כדי לשמור על בריאות עורם של הילדים מפני עקיצות, ומה עושים במקרה של עקיצה.

אמצעי מניעה
מומלץ מאוד ביציאה מהבית למקום פתוח, להשתמש בחומרים דוחי יתושים הנמצאים בבתי המרקחת וברשתות הפארם בצורות שונות (תרסיס/רולר/מגבונים וכו'). יש למרוח את התכשיר על הבגדים ולא על האיברים החשופים מכיוון שישנם ילדים העלולים לפתח תופעות אלרגיות לחומרים אלה במגעם עם העור. כיום ישנם תכשירים חדשניים המיועדים במיוחד לשימוש בילדים ותינוקות ואותם ניתן למרוח ישירות על עור התינוק. לטיולים מחוץ לבית הכוללים לינה בשטח, מומלץ גם לקחת כילה- מחסום פיזי בפני היתושים וללבוש בגדים עם שרוולים ארוכים.

הצטיידו בקרח
הטיפול בעקיצות יתושים נועד בעיקר להקל על הגרד הנגרם כתוצאה מהעקיצה ולהעלימו מהר יותר, ובמקרים חמורים להוריד נפיחות וטיפול בפצעים כתוצאה מהגירוד. במידה שהילד נעקץ מיתושים, אחת התרופות היעילות ביותר להקלה בגירוד הינה 'פנסטיל ג'ל', המיועדת לטיפול בגירויים בעור ומפחיתה בצורה משמעותית את האדמומיות, הנפיחות והגרד הודות למרכיב האנטיהיסטמין המנטרל את התגובה האלרגית ומקל על האדמומיות, הנפיחות וגירוד העור.'פנסטיל ג'ל' אינו מכיל קורטיזון או סטרואידים, ולכן בטוח לשימוש בקרב ילדים ותינוקות ומומלץ מאוד לקחת את התכשיר עם כל יציאה מהבית לטיולים. גם קרח מקל על הכאב שלאחר עקיצה של יתוש.

יש לקחת קוביית קרח ולהניח על מקום העקיצה. אפשר לשים את הקרח בתוך חתיכה של בד או נייר כדי שהמגע הישיר לא יכאב לעור. כמו כן, גם חומץ תפוחים או מיץ לימון ידועים גם הם ביכולתם לעזור להרגיע ולהקל על הגירוד שלאחר עקיצות. אפשר למרוח אותם על מקום העקיצה בעזרת צמר גפן.

להפחית נפיחות
אצל ילדים, אבל גם בקרב מבוגרים, עקיצת היתוש עלולה לגרום לנפיחות קשה סביב העין שתגרום לסגירתו של העפעף או לנפיחות ניכרת של אפרכסת האוזן, השפתיים או הגפיים. מצבים אלה מבהילים, אך גם במקרים אלה לא תמיד יש הכרח בטיפול נרחב, אלא רק בשימוש בתכשיר כמו 'פנסטיל ג'ל' שמרגיע את העור עד שהנפיחות תרד.

פעמים רבות עלולה להופיע נפיחות, אודם וחום מקומי הנחשדים על ידי הורים ורופאים כזיהום מקומי, ולכן ניתן טיפול אנטיביוטי על ידי הרופא. אבל גם עקיצה פשוטה יכולה להתפתח לכדי זיהום. הסיבה לכך היא שכתוצאה מהגרד נוצר פצע שיכול להזדהם ולהפוך לפצע מוגלתי או לזיהום תת-עורי.

במקרים כאלו, מומלץ לשאת בתיק עזרה ראשונה משחה אנטיספטית לחיטוי פצעים, המסייעת גם בריפויים כמו 'ויטה מרפן'- משחה המכילה שני חומרים מחטאים: כלורהקסידין ובנזוקסוניום כלוריד, יחד עם וויטמין A שתורם לריפוי הפצע וחידוש תאי העור. המשחה אינה שורפת, אינה מכתימה, קלה למריחה ונספגת בעור בקלות וניתנת לשימוש יום יומי עד לריפוי הפצע. במרבית המקרים של נפיחות ללא כאב מקומי וללא עליית חום כללית, מדובר בתגובה לעקיצה בלבד, והטיפול בתכשיר מחטא מספיק והאנטיביוטיקה מיותרת. במצבים בהם מופיע חום מומלץ כבר לגשת לייעוץ רפואי.

 

"המלחמה בעקיצות", "ידיעות מודיעין" 15.03.2012

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **