דר' דניאל שינהר - הצמדות שפתי הפות בתינוקות
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

הצמדות שפתי הפות בתינוקות

אמהות, באו נדבר על תופעת שפתיי פות סגורים לתינוקת שלכן 

פונות אלי אמהות רבות בנושא, שמספרות לי שהן וחברותיהן שמו לב למראה לא תקין של איבר המין של התינוקת שלהן, שנראה כסגור והן לא יודעות איך מטפלים בתופעה של הדבקויות השפתיים הקטנות של הפות.  

קודם כל להירגע. התופעה מוכרת והיא מתבטאת במראה חיצוני של פות, שלכאורה ללא פתח. השכיחות של התופעה הינה כ-2% מכלל התינוקות .

תופעה זו יכולה במקרים מסוימים לאטום לחלוטין את פתח הפות ולהשאיר פתח קטן ביותר ליציאת השתן. הממצא שכיח יותר בילדות מתחת לגיל שבע ואכן אין סיבה לדאגת יתר. 

ממה זה נובע?

הסיבה לתופעה אינה ברורה אבל לרוב נובעת כתוצאה מגירוי או דלקת באזור הפות הגורמת לשולי השפתיים הקטנות להפוך לדביקות ובהעדר כמות מספקת של אסטרוגן (נורמאלי לפני גיל ההתבגרות ) הרי שהשפתיים נצמדות ובהדרגה ההדבקה הולכת ומתהדקת. כמו כן, ההדבקות של השפתיים יכולה להיגרם כתוצאה מחיכוך בטיטול או ממשחות ההחתלה שנמרחות במקום וגורמות להדבקות . 

הצמדות שפתי הפות בתינוקות לרוב אינה גורמת לתופעות כל שהן אצל תינוקות או ילדות צעירות אבל אם מופיעים סימפטומים הם יכולים לכלול:

  • תחושה של כאבים באזור איבר המין במיוחד בתנוחת רכיבה כמו על אופניים.
  • קושי במתן שתן והוא יוצא בטפטוף.
  • זיהומים חוזרים בדרכי השתן.
  • הפרשות מאיבר המין.
 

התופעה נדירה בילדות ובנערות מעבר לגיל ההתבגרות, כאשר יש עלייה בהפרשת האסטרוגן. במרבית התינוקת והילדות התופעה אינה גורמת לבעיות מיוחדות והיא מתגלה במקרה על ידי ההורים בזמן החלפת טיטול או רחצה.

אישור ההבחנה נעשה על ידי כירורג ילדים בבדיקה פשוטה על ידי הסתכלות על איבר המין.

איך מטפלים בהצמדות שפתי הפות בתינוקות?

הטיפול שמומלץ לרוב הינו מריחת משחת אובסטין, שהינה משחה הורמונאלית המשמשת לטיפול וגינאלי לנשים בגיל הבלות, כשהמחשבה מאחורי טיפול זה היא להביא רמות גבוהות יותר של אסטרוגן לאזור השפתיים הקטנות  ובכך לגרום לשחרור של ההדבקות. הטיפול במשחה, נמשך מספר רב של ימים ומאחר והטיפול הינו הורמונאלי הוא עלול לגרום לתופעות לוואי בלתי רצוניות . תופעות אלה כוללות גירוי מסביב לאיבר המין, כמו כן יתכן שהעור מסביב לאיבר המין יהפוך לכהה באופן זמני, דימום טיפתי מאיבר המין לאחר הפסקת הטיפול במשחה. לרוב תופעות אלה ייעלמו אם הפסקת הטיפול. 

השיטה הייחודית של ד"ר שינהר לטיפול בהצמדות שפתי הפות בתינוקות

ד"ר שינהר מנהל מחלקת כירורגית ילדים בתל השומר, פיתח שיטה ייחודית לפתיחת הצמדות שפתי הפות בתינוקות. הפרוצדורה מבוצעת בקליניקה ועורכת דקות ספורות ונעשית בעזרת אלחוש מקומי קל. בפעולה זו ד"ר שינהר מפריד את שפתי הפות בעזרת פעולה עדינה ידנית או שימוש במטוש עדין. פעולה זו אינה דורשת הרדמה והינה ללא כאב.

בילדות גדולות יותר מגיל שנתיים ואילך הפעולה תעשה תחת טשטוש קל כדי למנוע טראומה נפשית לילדה ולא בגלל שהפעולה מורכבת יותר. במקרים נדירים שבה ההדבקות של השפתיים מאד עבה יש צורך לבצע פעולה כירורגית יותר של השפתיים.

לאחר הפתיחה והשחרור של ההדבקות, יש למרוח בבית שמן תינוקות עדין על השפתיים למשך מספר ימים, על מנת למנוע הדבקות חוזרת. לאחר השלמת טיפול זה אין חזרה של ההדבקות. 

הדבקות של השפתיים אינה קשורה לסיבוכים ארוכי טווח, אינה גורמת להשפעה על פוריות בעתיד או תפקוד מיני בכל צורה שהיא. הדבקות חוזרת עלולה לקרות אך היא תפסק עם התחלת גיל ההתבגרות .

חוששות, לא בטוחות מה עושים, אני פה לרשותכן. אשמח שניפגש לייעוץ אישי ולביצוע הפרוצדורה בקליניקה שלי.
 

 

הצמדות שפתי הפות בתינוקות

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **