התפשלות מעיים | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

התפשלות מעיים/חסימת מעיים בקרב ילדים
התפשלות מעיים בילדים הינו מצב חירום הדורש התייחסות מהירה. זהו מצב שבו מעי נכנס לתוך מעי (כמו קיפול של אנטנה) ועם תנועתיות המעי , המעי מתקדם בתוך לולאת מעי אחרת. ככל שהמצב נמשך נוצר לחץ על המעי שנמצא בתוך המעי השני ולחץ זה הולך וגובר ואם לא נטפל במהירות ייווצר נמק של קטע מעיים.

סוגים
מוכרים מספר סוגים של תופעה זו לפי חלק המעי שנכנס לתוך מעי אחר. הסוג השכיח קרוי אליו-קולי, כלומר המעי הדק הסופי נכנס לתוך המעי הגס. זהו הסוג השכיח ובמרבית המקרים מעל 95% מהמקרים אין סיבה ברורה הגורמת לתופעה זו.

סוג שני הינו אליו-איליל כלומר מעי דק נכנס לתוך מעי דק זהו סוג נדיר ולרוב די קשה לאבחן אותו. לצורך אבחון ממצא זה יש להיות עם מקדם חשד קליני מאד גבוה.

הסוג השלישי הינו קולו-קולי, כלומר מעי גס נכנס לתוך מעי גס.

הסוג השכיח אליו-קולי קורה בשכיחות של 1 ל-1500 ילדים ומופיע בגיל חודשיים עד גיל שנתיים. התופעה הכי שכיחה בסביבות גיל 8-10 חודשים. בקרב חמישה אחוז ממקרים אלה, הגורם לתופעה הינו אנטומי אמיתי במעי שיכול לשמש כמוליך הגורם להתחלת התהליך להיווצרות אליו-קולי. במרבית המקרים אין גורם ברור שמשפיע על היווצרות התופעה. פעמים רבות ניתן לשמוע מההורים שמספרים שלילד הייתה מחלה ויראלית מספר ימים ואז התרחשה התופעה של התפשלות מעיים.

סימפטומים
לרוב מדובר בתינוק שמנמן שמתוך בריאות שלמה , פורץ בצעקות ובבכי בלתי ניתנים להרגעה למשך פרק זמן של 15-20 דקות ואחר כך התינוק שוקע לסוג של אפתיה וחיוורון וחוזר חלילה. זאת ההסתמנות הקלאסית, אך יתכן מצב של רק אי שקט או רק אפתיה. ככל שהזמן עובר תתכן הופעה של הקאה כביטוי לחסימת מעיים ובהמשך הופעה של צואה דמית בצורת ג'לי אדום.

טיפול
במצב זה במידה והתינוק לא יקבל טיפול מתאים הוא עלול לשקוע למצב קשה של זיהום בטני עד למוות. האבחנה של מצב זה נעשית על ידי ביצוע אולטרה סאונד בטן , אך הופעה של סימפטומים כפי שתוארו בליווי של צואה דמית מיתרת את הצורך בביצוע האולטרה סאונד ולמעשה מאפשרת הבחנה מיידית. אולטרה סאונד של הבטן יש דיוק של כמעט 100 אחוז באבחון תופעה זו. 

הטיפול בתינוק הסובל מהתפשלות מעיים חייב להיות מיידי הכולל ביצוע של חוקן אוויר, מים, או בריום (חומר ניגוד סמיך). בביצוע החוקן מחדירים צינורית לפי הטבעת ומזרימים אוויר או חומר נוזלי תחת שיקוף של רנטגן ולמעשה דוחפים את המעי הלכוד בתוך המעי החיצוני אל מקומו. במרבית המקרים במידה והחוקן נעשה תוך זמן סביר מתחילת התופעה ניתן יהיה להחזיר את המעי למקומות ובכך למעשה לרפא את הילד.

באותם מקרים שבהם החוקן כשל או חלקה התנקבות של המעי בזמן הפעולה, יילקח הילד בדחיפות לחדר ניתוח ושם יתבצע ניסיון לחלץ את המעי אחד מתוך השני.במידה והמעי נמצא נמקי יהיה צורך לבצע כריתה של קטע המעי הנמקי ולבצע חיבור של קצות המעי הבריאים. לאחר טיפול מוצלח בעזרת חוקן יישאר הילד להשגחה בבית החולים למשך של יממה אחת כדי לוודא שאין חזרה של התופעה שעלולה לקרות בכ-12 אחוז מהמקרים. במידה ותהיה חזרה של המעי יבוצע שוב טיפול בעזרת חוקן. ילדים שנותחו ולא היה צורך לכרות קטע מהמעי, יוכלו להשתחרר לביתם לאחר 48 שעות אם חידוש כלכלה רגילה.

החלמה
ילדים שעברו כריתה של מעיים יוכלו לחדש כלכלה רק לאחר כ-4-5 ימים ומשך האשפוז יהיה כשבוע.שכיחות החזרה של התופעה לאחר טיפול ניתוחי הינה רק כ-3% עקב היווצרות הדבקויות מקומיות המפחיתות את שיעור החזרה.
 

התפשלות מעיים

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **