יבלות ויראליות - מולוסקום | ד"ר דניאל שינהר

יבלות ויראליות - מולוסקום

יבלות ויראליות (מולוסקום) מוכרות לעולם הרפואה משנת 1817.

רק בשנת 1905 התברר שהמקור לבעיה הינו הדבקה עורית בווירוס שפוגע בילדים ומבוגרים כאחד.

ההדבקה נעשית במגע ישיר והתרחשה במתאבקים, מטופלים של רופאים עם נגעים בידיים, וילדים החולקים אמבטיות, מגבות, ציוד התעמלות וספסלים. הדבקה עצמית קורית על ידי מגע של ידי המטופל בנגעים והעברתם למקומות אחרים בגוף.

שכיחות התופעה
שכיחות התופעה עולה במשך השנים וכיום מדווחת על כ-5.6% מילדי הגן ו-7.4% מילדי בית הספר היסודי. המחלה שכיחה יותר בקרב חולים המטופלים בסטרואידים, בחולי אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) וחולים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון.

גילאים
פיזור הגילאים של המחלה הינו בשני גלים. הגל הראשון בגיל הילדות כאשר ההדבקה נעשית במגע של עור בעור והגל השני של ההדבקה הוא בגילאי 15-29 שנים, שאז הדבקה היא בהעברה דרך מגע מיני.

ביטוי קליני
רוב החולים הינם ללא תסמינים וחלק מתלוננים על גרד , רגישות וכאב. חלק מפתחים אקזמה מסביב לנגעים. זמן הדגירה נע בין שבועות לחודשים ואם לחולים יש אקזמה או מחלות עור אחרות הפוגמות בשלמות העור, היבלות יתפשטו מהר יותר ולאזורים נרחבים. הממצאים לרוב מוגבלים לעור, אך תוארו מקרים של גילוי התופעה גם באזורי העפעפיים והלחמיות.

הנגעים עצמם הינם נוקשים, חלקים, לרוב בקוטר של 2- 6 מילימטר בקוטר, יכולים להיות בקבוצות או מפוזרים בצורה נרחבת על העור ובריריות. הנגעים יכולים להיות בצבעי העור, לבנים, שקופים, או אפילו צהובים. מספר הנגעים נע בין 1 ל-20 ועד למאות. לעיתים מספר נגעים יוצרים רצף ביניהם.

לרוב הנגעים נעלמים עם הזמן, אך יכולים להישאר שנים אחדות. בילדים רוב הנגעים ממוקמים בגו וגפיים. במבוגרים הנגעים ממוקמים בדופן הבטן התחתונה, הצד הפנימי של הירכיים, אזור הערווה ובאברי המין.  לעיתים נדירות ניתן למצוא את הנגעים בחלל הפה, כולל שפתיים, ריריות הפה, בחך העליון, לשון ועוד.


טיפול רפואי ברפואה המערבית
ההחלמה מהיבלות הויראליות קורת תוך מספר חודשים עד שנים. קיימות מספר שיטות טיפול מקומיות לטיפול בנגעים, אך אף אחת מהן לא הוכיחה את יעילותה. קיים טיפול במשחות שונות, טיפול בתכשירים לבליעה דרך הפה, אך מרבית התכשירים הללו, לא אושרו לשימוש נרחב על ידי ה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקאי).

טיפול נוסף ומוכר הינו צריבה של היבלות על ידי חנקן נוזלי או כריתה כירורגית שלהן, אך ברור שפתרון זה אינו יעיל במידה ויש פיזור נרחב של היבלות.

טיפול הומאופתי
הטיפול התרופתי של הרפואה המערבית הינו ממושך ובעל תופעות לוואי משמעותיות ולכן לא אושר לטיפול. הטיפול הכירורגי יעיל ליבלות בודדות בלבד.

היבלות הויראליות הינן מחלה סיסטמית (כלל גופית) ולכן הפתרון צריך להיות בתכשיר בבליעה דרך הפה שישפיע על כל הגוף. לצורך פתרון הבעיה פותח תכשיר הומאופתי מיוחד מבוסס מחקר מדעי, שגורם להפסקת הפזור של הנגעים ולהיעלמותם. בממוצע תוך שבועיים שלושה מופיעה הילה אדומה מסביב לנגעים והם מתחילים להעלם מבלי להשאיר צלקות. משך הטיפול עד להחלמה מלאה הינו כ-3 עד 4 חודשים. יעילות הטיפול הינה מעל ל-80% מהמטופלים ללא כל תופעות לוואי.

מניסיוני טופלו במרפאה חולים עם נגעים מרובים בכל חלקי הגוף ותוך זמן של מספר שבועות החלימו לחלוטין. שביעות הרצון מהטיפול הייתה גבוהה ביותר.

לסיכום
בהתחשב בכך, שלרפואה המערבית אין פתרון מוצלח לבעיה והתופעה נפוצה ביותר, הרי הפתרון ההומיאופתי הינו הגיוני, יעיל, קל לשימוש וללא כל תופעות לוואי.
             
אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
טחורים ופיסורה
 
טלפון
0722-796-046


דואל

talishinhar@gmail.com

כתובת
רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'
פרטי התקשרות

להתייעצות/קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם
בכל עת

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה