מולוסוקום | ד"ר דניאל שינהר

מולוסוקום

מה זה יבלות ויראליות – מולוסקום?

יבלות ויראליות נגרמות כתוצאה מהדבקה וירוס הקרוי מולוסקום.

זהו וירוס העובר במגע ישיר בין ילדים ומבוגרים או על ידי מגע בחפצים כגון, מגבת, סדינים, צעצועים, חפצים באמבטיה, הנמצאים במגע עם ילד הנגוע בוירוס.

כיצד מזהים את המחלה?
יבלות ויראליות, מולוסקום, הינן יבלות קטנות המופיעות באזורים שונים של הגוף. יבלות אלה נראות כנגעים מורמים מהעור בצבע בהיר ומספרם משתנה מבודדים ועד מאות בפיזור שונה בגוף. לרוב היבלות מופיעות בגוף ובגפיים אך במקרים נדירים הן מופיעות גם בריריות ובחלל הפה, כולל עפעפיים וגם קרניות.

המראה והפיזור של יבלות ויראליות הינו מאד אופייני ולרוב הזיהוי יהיה על ידי הרופא המטפל או רופא עור. במקרים שיש ילדים נוספים במשפחה שסבלו מהתופעה הרי שההורים יוכלו לזהות זאת בעצמם.

איך מבדילים בין יבלות לבין יבלות ויראליות  - מולוסקום?
יבלות רגילות מופיעות לרוב באזור הידיים. היבלות הינן בודדות וגדולות בקוטרן ובולטות לגובה, בעוד שהיבלות הויראליות מולוסקום, הינן יבלות קטנות (2-5 מ"מ) המופיעות במספר קטן של יבלות, אך לעיתים עלולות להיות על עור הילדים עשרות רבות של יבלות והן  בהירות כצבע העור. 

באיזה גילאים התופעה נפוצה?
התופעה נפוצה בעיקר בילדי הגן ובית הספר ומקיפה בערך בין 5%-7% מכלל הילדים. מחלה זו הינה מחלה המועברת במגע ישיר ונחשבת כמדבקת. זמן הדגירה נע בין 14 – 50 יום וילדים עם תופעות עוריות אחרות כמו אטופיק דרמטיטיס מראים פיזור גדול ומהיר יותר.


האם התופעה כואבת או מגרדת?
רוב החולים אינם מראים תסמינים פרט לגרד ברמות שונות ולעיתים רגישות וכאב. בחלק מהמקרים מופיע גירוי ואודם מסביב לנגעים במיוחד אם יש גרד.

מהם דרכי הטיפול ברפואה המערבית?
הרפואה המערבית מציעה טיפולים לעור ולנגעים בלבד ואינה מטפלת בשורש הבעיה שהינה כלל גופית – הטיפול בווירוס המולוסקום שהוא זה שאחראי למחלה. היבלות הויראליות יכולות לחלוף בין חצי שנה לשנתיים לבד ללא טיפול. הבעיה שברוב המקרים הילדים מתגרדים, היבלות מתרבות ויש חשש להצטלקות של אזורי הגרד.המחלה ולכן ישנה חשיבות לטיפול שבה למנוע התפשטות לאזורים נרחבים של הגוף והדבקה לבני משפחה אחרים בתוך המשפחה. עד היום, לא נמצא כל טיפול מוכח ויעיל למחלה המאושר על ידי ה-FDA .

הטיפולים המוצעים: משחות שונות שיעילותן אינה מוכחת, טיפול בתרופות נוגדות וירוסים , טיפול בחנקן נוזלי לצריבת הנגעים (טיפול זה יעיל לנגע בודד אך אינו מונע הופעה של נגעים רבים נוספים וכרוך בכאב ובהצטלקות).
טיפול נוסף המוצע הינו בכפית כירורגית , המסייעת בסילוק המגעים, אך טיפול זה מתאים לנגעים בודדים אך הוא מלווה בכאב ובאי נוחות של המטופל.

מה כולל הטיפול ההומיאופתי?
מתוך ראייה שהמולוסוקם הינה מחלה כלל גופית, הרי שהטיפול ההומיאופתי ניתן דרך הפה. התכשיר ההומיאופתי מטפל ומסלק את הווירוס מהגוף ולכן מפסיק את התפשטות הנגעים ולאחר שבועות בודדים הנגעים נעלמים לא צלקות. בתחילה מופיעה הילה אדומה מסביב לכל נגע ובהמשך הנגע נעלם.


כמה זמן זה נמשך?
משך הטיפול ביבלות ויראליות, מולוסקום עד להחלמה סופית הינו כשלושה עד ארבעה חודשים ללא חזרה של המחלה. יעילות הטיפול עומדת על כ-80 אחוז מכלל המטופלים, ללא תופעות לוואי, תוך הענות טובה של הילדים ללקיחת הטיפול.
 
מה זה מולוסקום?
טלפון
0722-796-046


דואל

talishinhar@gmail.com

כתובת
רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'
פרטי התקשרות

להתייעצות/קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם
בכל עת

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה