"מזיעים ומתביישים", יתד נאמן, יתד השבוע. יוני 2011 | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

אחד מכל עשרה בני אדם, לערך, סובל מהזעת יתר ממוקדת, שבאה לידי ביטוי בהזעה מוגברת באיבר או איברים מסוימים של הגוף. לעיתים רבות, הזעת יתר גורמת לבעיות חברתיות ולבעיות תפקודיות בחיי היומיום.

"נערים ונערות צעירים חשים בושה בחברה ומתקשים בתפקוד ביומיומי, כמו לדוגמא בביצוע פעולה פשוטה של החזקת עט ביד", אומר ל"יתד נאמן" ד"ר דניאל שינהר, מומחה לכירורגיית ילדים מ'שיבא'.

לדברי ד"ר שינהר, "הפתרון היעיל והמוחלט לבעיה של הזעת יתר הוא ניתוח, שעשוי לחסוך סבל רב ולשפר את איכות החיים מקצה לקצה". על הזעת יתר, השלכותיה, אמצעי הטיפול השונים והניתוח כפתרון אולטימטיבי.


ככל שהימים נעשים חמים יותר, אנחנו מזיעים בהתאם. הזיעה, שהיא אחד המנגנונים החיוניים בגוף האדם בכל ימות השנה, באה לידי ביטוי משמעותי יותר בימי הקיץ. למעשה, הזיעה היא מנגנון הקירור המרכזי של הגוף. התאיידות הזיעה מביאה לקירור הגוף ולשמירה על טמפרטורה תקינה שלו.

הודות לזיעה, הטמפרטורה של הגוף אינה עולה על 37 מעלות, ובכך מתאפשרת פעילות תקינה של כל המערכות.

הזיעה עצמה מורכבת ממלחים, מפסולת וממים. כפי שצוין, בתנאים של מזג אוויר חם, או לחילופין במהלך פעילות גופנים מאומצת, מופרשת הזיעה בכמות מוגברת. במצבים של הפרשת זיעה מוגברת, הנובעת ממזג אוויר חם באופן קיצוני,  מפעילות מאומצת, או משילוב של השניים, קיימת כמובן סכנה חמורה של התייבשות שיש לתת עליה את הדעת מבעוד מועד.

הזעה מוגברת 
אלא שלא בכל המקרים הזעה ברמות גבוהות מהרגיל היא פועל יוצא של פעילות גופנית או טמפרטורות לוהטות. אחוז לא מבוטל מקרב האוכלוסייה מכיר זאת מקרוב: בלוטות הזיעה, בדרך כלל באזורים מסוימים בגוף, פועלות בצורה מוגברת ומסיבות עוגמת נפש, חוסר נוחות ובושה למי שסובל מהתופעה. הזעת יתר אינה שווה בכל המקרים. על מנת לעמוד על טיבה בצורה פשטנית, ניתן לחלק אותה לשתי קטגוריות עיקריות: הזעת יתר כללית, והזעת יתר הממוקדת באיבר או באיברי גוף מסוימים. הזעת יתר כללית באה לידי ביטוי בזיעה מוגברת המורגשת באופן כללי בכל הגוף. הסיבות להזעה מן הסוג הזה יכולות להיות מגוונות, לנבוע ממחלות עור, בעיות הורמונליות, עודף משקל ומחלות עצביות. על פי רוב, הטיפול בהזעת יתר כללית הוא באמצעות מציאת פתרון לגורם  לה. 

בניגוד להזעת יתר כללית, הזעת יתר המתמקדת באיבר מסוים בגוף, היא זו שבדרך כלל הופכת עם הזמן לבעיה חברתית ואפילו נפשית. זיעה מן הסוג הזה מופיעה בעיקר במקומות מסוימים, כפי שניראה בהמשך, והיא מהווה מטרד מייגע  ומציק למי שבולים ממנה. אין מדובר בתופעה זניחה. שיעור הסובלים מהזעת יתר ממוקדת הוא גבוה יחסית, ומגיע עד ל10% לערך מכלל האוכלוסייה. 1 מכל 10 בני אדם, גברים ונשים כאחד. ככל הידוע, לגנטיקה יש השפעה משמעותית למדי על הזעת יתר ממוקדת, והיא מגיעה על ל-40% מהמקרים. הזעת היתר הממוקדת מתחילה להופיע בגילאים צעירים, ואולי דווקא בשל כך היא הופכת לבעיה חברתית מעיקה בייחוד. קיימים פתרונות שונים לטיפול בבעיה. הקיצוני שבעם, הנחשב גם ליעיל מכולם, הוא ניתוח. 

לא נעים 
 אחת הבעיות בהזעת יתר היא חוסר הנעימות הגדול שנוצר סביבה. בסופו של דבר, מדיבר בבעיה שהיא בעיקר אסטטית, ולא בבעיה רפואית גרידא (ההתייחסות מעתה ואילך היא אל הזעת יתר ממוקדת בלבד).  עם זאת, הבושה ועוגמת הנפש שהזעת היתר עלולה לגרום להן, הופכות אותה לבעיה הרבה יותר רחבה מכפי שהיא באמת. רוב האנשים הסובלים מהזעת יתר מתביישים לדבר על הבעיה. הם משקיעים אנרגיות רבות בניסיון להסתיר אותה, ונוחלים אכזבה ובושה במקרים (הרבים בדרך כלל) שהם אינם מצליחים להסתיר מהסובב אותם את הבעיה ממנה הם סובלים. דווקא בשל כך, חשוב לדבר על הבעיה, שכאמור היא מנת חלקה של כעשירית מהאוכלוסייה, ולחזור ולהדגיש כי ניתן לפתור אותה. 

"אין ספק שהזעת יתר היא תופעה מציקה בייחוד, אולם היא גם בעיה שניתן לפתור אותה", אומר לנו ד"ר דניאל שינהר, מומחה לכירורגית ילדים בבית החולים לילדים ע"ש ספרא במרכז הרפואי 'שיבא' בתל השומר. "הזעת יתר באה לידי ביטוי בעיקר בכפות הידיים והרגליים, ובבתי השחי. במקרים של הזעת יתר בכל הגוף, בהיעדר גורם רפואי בעייתי, בדרך כלל אין אפשרות לטפל בצורה יעילה. במקרים כאלה, הזעה בכל הגוף עלולה לנבוע מבעיות הורמונאליות וממחלות כאלה ואחרות, שיש צורך לטפל בהן ללא קשר להזעה המוגברת. לעומת זאת, במקרים של הזעת יתר ספציפית, באזורים מסוימים בגוף, כפי שציינתי, אפשר בהחלט לטפל בצורה אפקטיבית". 

מקור לצרות חברתיות 
ד"ר שינהר מציין, כי הזעת יתר ממוקדת עלולה לגרום לבעיות חברתיות חמורות ולקשיים של ממש בתפקוד היומיומי: "במרבית המקרים, הזעת יתר מופיעה בכפות הידיים. במצבים כאלה, נגרמות בעיות חברתיות קשות. מכיוון שהסובלים מהבעיה מתחילים להתמודד עמה מגיל צעיר, ההשלכות החברתיות שלה, מטבע הדברים, קשות יותר. נערים ונערות צעירים חשים בושה בחברה ומתקשים בתפקוד היומיומי- העט עלול ליפול באמצע הכתיבה, מחברות נרטבות, חפצים מחליקים ומהיד וכדו'. הקשיים הללו, גם אם הוא באים לידי ביטוי מובהק יותר בגילאים צעירים. ממשיכים ללוות גם בגילאים מבוגרים יותר. בוודאי בכל הנוגע לתפקוד היומיומי שנפגע. גם בגילאים מתקדמים יותר קיים הקושי להחזיק עט ביד מבלי שיחליק, או דפים שנרטבים ביד". 

מסכם, אפוא, את ההשפעות העיקריות של בעיית הזעת היתר, ומכליל אותן תחת שתי קטגוריות: בעיות חברתיות ובעיות תפקודיות: "בד בבד עם הקשיים בתפקודיים האובייקטיביים, שעלולים להפריע במידה ניכרת לאורח החיים השוטף, הקשיים החברתיים מעיקים לא פחות, אם לא יותר. כמובן שהרבה פעמים יש קורלציה ברובה בין הקושי החברתי לבין הקשיים התפקודיים. יחד עם זאת, אסור לשכוח כי בסופו של דבר מדובר בבעיה שהיא אסתטית במהותה, שגורמת לאי-נעימות. מבחינה רפואית, יש אנשים שנוטים להזיע יותר מאחרים. במידה שאין מקורה של הבעיה בבעיה הורמונלית וכדו'. ההסתכלות עליה צריכה להיות כעל בעיה אסתטית. בעיה מעיקה מאוד, בעלת השלכות שבהחלט מצדיקות טיפול, אך לא בעיה רפואית לכל דבר". 

למה זה קורה? 
בד בבד עם החיפוש אחר פתרונות לבעיה, עליהם נדבר כהמשך, רבים מעוניינים לדעת מהם המקורות לה. מהי הסיכה שאדם אחד יזיע  בצורה הרבה יותר מאסיבית מחברו. ומדוע הזיעה מתרכזת, לדוגמא, דווקא בכפות הידיים. התשובה לכך, כפי שּמסביר ד''ר דניאל שינהר. היא ברורה מאוד. גם אם מתסכלת : ''הגורמים להזעת יתר אינם ידועים. הרפואה אינה יודעת מהן הסיבות שמביאות להזעה מוגברת. כמו כן, לא ידוע על אוכלוסיות רגישות במיוחד הסובלות מהזעת יתר. וכן גם לא על גילאים מסוימים שמועדים לסבול מהזעה כזו ביתר שאת. מה שכן, ניתן לסמן טווח של גיל ממנו מתחילים בדרך כלל לסבול מהזעת יתר. בדרך כלל, הזעה מוגברת הכפות הידיים מתחילה באזור גיל ההתבגרות ואילך. לעיתים, הבעיה אף מתחילה בגילאים  צעירים יותר. וניתן למצוא ילדים בני 7-8 שכבר מתחיליםֹ לסבול מהבעיה. אם כי, לרוב, הבעיה מתחילה מגיל ההתבגרות והלאה'' 

האם יש תקופות מועדות בייחוד? כפי שצוין, וכפי שבוודאי כל אחד מאתנו עשוי להבין לבד, ימי הקץ מגבירים את התופעה. ד''ר שינהר: ''מטבע הדברים, בחודשי הקיץ הזעת היתר מעיקה יותר. ובחודשיי החורף היא פחות חמורה. זו השלכה ישירה וטבעית של מזג האוויר. עם זאת, אין זה אומר שהבעיה קיימת בקיץ והיא אינה קיימת בחורף. הזעת יתר מן הסוג הזה קיימת תמיד, גם בחורף. באופן טבעי, קשה יותר לסובלים ממנה להתמודד עם הבעיה בימים חמים, אז הבעיה עלולה להחריף במידה ניכרת''.
 
מתי פונים לטיפול? 
בין אם בקיץ, ובין אם בחורף, לאוכלוסייה הסובלת מהזעת יתר קשה מאוד להתמודד עם ההשלכות של הבעיה. השאלה היא, מתי יש לפנות לקבל ייעוץ ו/או טיפול רפואי. לדברי ד"ר שינהר, הסובלים מהזעת  יתר פונים לסיוע רפואי בדרך כלל כשהבעיה גורמת לבעיות תפקודיות של ממש, בדונה לאלה שתוארו לעייל: "בעיות תפקודיות כתוצאה מהזעת יתר נגרמות בעיקר כשהיא מופיעה בכפות הידיים. במקרים כאלה, על פי רוב, פונים הסובלים לרופא המטפל ומחפשים פתרונות רפואיים לבעיה. בשלב זה, נעשים כל מיני ניסיונות לטיפול בהזעה באמצעות פתרונות כאלה ואחרים. במידה שזה לא מצליח, ואין פתרון רפואי פשוט שיכול למגר את הבעיה, ואין כל הקלה, מחפשים פתרון יסודי יותר. בהקשר זה ראוי לציין, כי כאשר מדובר במקרים של הזעת יתר קלה, בדרך כלל לא מטפלים בהם". 

ד"ר שינהר מדגיש, כי במרבית המקרים לוקח זמן רב עד שהסובלים מהזעת יתר מחליטים להגיע לטיפול: "בין אם מכיוון שמדובר בבעיה קוסמטית – אסטטית במהותה, והמטופל מבין זאת, ובין אם כתוצאה מהחשש מפני הטיפול, בדרך כלל לוקח זמן רב עד שמחליטים לפנות לפתרון רפואי לבעיה. יש ניסיון לסחוב ככל האפשר ולהכיל את הבעיה, עד שגוברת ההבנה כי אין טעם לסבול וכי כדאי לפנות לטיפול רפואי. בסוף, מטפלים בבעיה כשחשים שגבר אין ברירה ואי אפשר לסבול יותר". 

הפתרונות הפשוטים 
יש כל מיני פתרונות המוצעים לטיפול במקרים של הזעת יתר. "הפתרונות הפשוטים והזמינים ביותר הם תכשירים שונים על בסיס מתכות, כמו: אלומיניום, שיכולים לסייע בייבוש הזיעה בידיים, בכפות הרגליים או באזורים מועדים אחרים", אומר ד"ר שינהר. " יש גם דאודורנטים המתבססים על חומרים מן הסוג הזה שעשויים לסייע בייבוש. מלבד זאת, יש גם תכשירים הומיאופתיים שיכולים לסייע להתמודד עם הבעיה. אחד מהם, לדוגמא, הוא פלנטגו. מדובר בחומר שעשוי לגרום לייבוש כפות הידיים. כלומר, ברמת העיקרון, מדובר בתכשירים רפואיים שונים, בדרך כלל מהרפואה המשלימה, שעשויים לסייע בהתמודדות עם הבעיה ובצמצום הזיעה". 

"בהקשר זה, ראוי למנות גם טיפול בדיקור סיני. דיקור סיני בהחלט עשוי לעזור בהפחתת הזיעה, עם אם אינו מספק פתרון ארוך טווח. בדרך כלל, הן באשר לדיקור, בן באשר ליתר ההצעות לפתרון שהובאו לעייל, אין כל סיכונים רפואיים. הטיפולים הללו נחשבים לבטוחים למדי, ולנטולי סיכונים. אלא שבמקביל להיותם פתרונות בטוחים, הן גם אינם טיפולים שיכולים לתת מענה מוחלט לבעיה. בחלק ניכר מהמקרים הפתרון שהם מספקים הוא חלקי בלבד, אם בכלל, וכמובן שאינו מועיל לצמיתות. הפתרון המשמעותי והמקיף ביותר לבעיה הוא ניתוח". 

הפתרון הניתוחי 
וכצפוי, כשמדברים על ניתוח, החשש בוא גדול. ניתוח הוא ניתוח, ותמיד קיימים סיכונים. אולם למרות זאת,, בכל הנודע לבעיה של הזעת יתר, יש בהחלט מקום לשקול ניתוח כפתרון לבעיה. לפחות כפי שסבור ד"ר שינהר: " הפתרון הניתוחי מתאים בעיקר לטיפול הזעת יתר בכפות הידיים ו/או הרגליים ובבתי השחי. מדובר בניתוח לכל דבר, שתכליתו להגיע אל העצבים שאחראים על ההזעה, על הכמויות שלה ועל השליטה בה, ולהפסיק את פעולתם. מהלך הניתוח הוא כזה: לאחר שהמטופל מורדם, בהרדמה מלאה, מנוקב חור קטן בבית החזה, דרכו מוחדר סיב אופטי שמגיע לעצב שאחראי על הזעת יתר. לאחר שהסיב מגיע לעצב הסימפתטי, זהו שמו, פשוט צורבים אותו. הצריבה הזו מייבשת את הזעת היתר והופכת את הידיים, או האיבר הרלוונטי שמטופל, ליבשות". 

ד"ר שינהר מבהיר, כי לטיפול הניתוחי יתרונות מובהקים ובעיקר אחד בולט: "מדובר בטיפול חד – פעמי שמביא לפתרון הבעיה לצמיתות. לאחר מכן, היא אינה חוזרת. אין זה דבר של מה בכך. באמצעות טיפול אחד ויחיד, שהוא הניתוח, ניתן לספק פתרון מוחלט וקבוע של הבעיה. הסיכונים בניתוח הם נמוכים יחסית, וכך גם הסיבוכים שעלולים לנבוע ממנו. עם זאת, כפי שציינתי, מדובר בניתוח לכל דבר, על כל המשמעויות הכרוכות בכך. אחת מתופעות הלוואי של הניתוח, עלולה להיות הזעה מוגברת במקומות אחרים בגוף, כפיצוי על ההזעה שנמנעת בפכות הידיים או הרגליים וכדו'. אף על פי כן, מדובר בתופעה בהחלט נסבלת. אנשים מדווחים כי היא עדיפה עשרת מונים על פני ההזעה המרוכזת שהייתה קודם לכן. במרבית המקרים, ניתוחים מבוצעים כדי לפתור הזעה בכפות הידיים, שהיא נחשבת כמפריעה וכמטרידה ביותר". 

"ממליץ על ניתוח" 
חרף הסיכונים הנמוכים הכרוכים בו, והתוצאה המיטבית שהוא מספק, עדיין, החששות מפני ניתוח בהחלט מובנים. כל ניתוח, ולו הפשוט ביותר, טומן בחובו סיכונים ברמה זו או אחרת. האם בכל זאת כדאי לפנות לפתרון הזה? : "אני בהחלט ממליץ על ניתוח. ההמלצה הזו תלויה כמובן בעוצמת המצוקה של מי שסובל מבעיה של הזעת יתר. ככל שהסבל הוא גדול יותר, ובמיוחד אם הוא בא לידי ביטוי, הן במישור התפקודי, הן במישור החברתי, אין טעם סתם לסבול. יתר הפתרונות המוצעים כיום הם זמניים בלבד, ובמקרים רבים גם מספקים מענה חלקי בלבד. הניתוח, לעומת זאת, שהוא נחשב כבטוח עד כמה שניתוח יכול להיות בטוח לחלוטים, מספק, כאמור, מענה מוחלט לבעיה". 

"ניתוח עשוי לשנות את איכות החיים מן הקצה לקצה. עצם המחשבה שילדים בני 7-8 ואילך, שנמנעת מהם עוגמת הנפש הגדולה הכרוכה בהשלכות המעיקות של הזעת יתר, מחזק את ההמלצה לטיפול ניתוחי. כבר נתקלנו במקרים רבים שבהם חייהם של מנותחים השתנו בצורה דרמטית, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער. ילדים הפכו ממופנמים ומכאלה שנמצאים בשולי החברה לילדים פורחים ומשגשגים. וכל זאת באמצעות טיפול אחד ויחיד שסיים את הבעיה לתמיד. לכן, בשורה התחתונה, בהחלט כדאי לטפל בבעיה באמצעות ניתוח. אם כי, כאמור לעייל, ההמלצה היא אינדיבידואלית. במידה רבה, היא פונקציה של מידת הסבל בנגרמת מהזעת יתר. אם ההזעה מפריעה במיוחד, בהחלט מומלץ ללכת לאופציה של ניתוח. אין סיבה לסבול". 

אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.

 

"מזיעים ומתביישים", יתד נאמן, יתד השבוע. יוני 2011

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **