נוזלים באוזניים | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
ווצאפ
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור
שליחת מייל
 
נוזלים באוזניים הינה תופעה נפוצה בילדים ומעט פחות במבוגרים והיא הסיבה השכיחה ביותר לירידה בשמיעה בקרב ילדים ועלולה לגרום להפרעה בהתפתחות השפתית. 
 

אודות התופעה
ילד שסובל מנוזלים באוזניים שומע בצורה ירודה ולכן אינו לומד לדבר ולהגות את המילים בצורה נכונה ואינו קשוב לסובב אותו. למעשה הוא חי במין סוג של בועה מנותקת ובכך ההתפתחות שלו נפגעת. 

נוזלים באוזניים יכולים להיות תופעה חולפת וזמנית כמו בזמן הצטננות חריפה, אך הם יכולים להיות גם תופעה כרונית כחלק מבעיית הגדלה של השקד השלישי ומלווה בנחירות, נשימה עם פה פתוח, אף נוזל תמידית ועוד.
 
למה זה קורה....
צריך להבין שנוזלים באוזניים, אלה נוזלים שמצטברים מאחורי עור התוף שלנו ואינם קשורים לנוזל שנכנס מחוץ לגוף, כלומר ,זאת בעיה פנימית של האוזן ואינה נובעת מקור חיצוני.
 
הנוזלים מצטברים באוזן כתוצאה מחוסר אוורור של האוזן הנובע מסתימה של תעלות האוורור הנפתחות לחלל הלוע. ברגע שיש בצקת באזור שמאחורי האף והלוע, או הגדלה של השקד השלישי, תעלות אלה נסתמות ואינן מאווררות את האוזן ואז נוצר ואקום שלתוכו נשאבים נוזלים מכלי הדם שבסביבה. ברור אם כן שלנוזלים חיצוניים אין כל תפקיד בעניין. 
 
מיתוסים - נוזלים באוזניים...ברור שזה בגלל בריכה ים... אז ממש לא....
קיימים מיתוסים רבים בנוגע להופעת נוזלים באוזניים כגון חדירה של מים באמבטיה, או רחצה בבריכה ובים. ברור לחלוטין שאין כל בעיה של חדירת מים מבחוץ ולכן ילדים יכולים להיכנס לאמבטיות ובריכות ללא חשש ולא זאת הסיבה שתביא לנוזלים באוזניים.
 
קיימת סברה נוספת ששתיית חלב או צריכת מוצרי חלב מגבירה נוזלים באוזניים. דווקא סברה זאת נכונה בחלקה. מאכלי חלב ומוצריו (בעיקר חלב ניגר ) מעודדים ייצור ליחה ולחלק מאיתנו הצריכה שלהם גורמת לגודש בדרכי הנשימה העליונות דבר שמביא לחסמת התעלות המאווררות את האוזניים ובכך מעודדות את הצטברות הנוזלים.
 
דלקות אוזניים גורמות ליצירת נוזלים?
ההפך הוא הנכון. נוכחות של נוזלים משמשת קרקע מזון פורה לחיידקים ולכן החיידקים מתיישבים על אותו נוזל שישנו באוזן וגורמים ליצירת דלקת עם חום וכאבים. ברגע שלא יהיו יותר נוזלים באוזניים הדלקות החוזרות תפסקנה. 
 
שתייה בשכיבה מעודדת נוזלים באוזניים?
אכן יש בזה מהאמת. שתייה של נוזלים בשכיבה גורמת לסתימה של תעלות האוורור ומעודדת הופעה של נוזלים. ברור שלא מדובר באירוע חד פעמי אך אם זה הרגל קבוע שהילד שותה תוך כדי שכיבה, בהחלט יתכן וזאת הסיבה להופעתם של נוזלים באוזניים ומומלץ להימנע מכך.
 
נוזלים באוזניים – דרכי טיפול
הטיפול בנוזלים הינו לרוב ניתוח כפתורים. זהו ניתוח בהרדמה כללית ובו מחדירים צינוריות קטנות מפלסטיק לעור התוף ובכך אנו מנקזים את הנוזל החוצה מהאוזן. לאחר הניתוח, האוזן מתייבשת  וחל שיפור בשמיעה. 
 
ילדים שעברו ניתוח כפתורים אכן צריכים להימנע מהכנסת מים לאוזן כיון שהכפתור הינו דו-סטרי כלומר, נוזל מבחוץ אכן יכול לחדור לתוך האוזן. יש אטמי אוזניים מיוחדים לזה ומונעים את חדירת הנוזלים באמבטיה או בבריכה.

 
הרפואה ההומיאופתית מטפלת בתופעת הנוזלים באוזניים וניקוזם , בכך שהטיפול הניתן מפחית את הבצקת והגודש מאחורי האף והלוע ובכך פותח את תעלות האוורור של האוזניים. פתיחה מחודשת של תעלות האוורור מביאה לניקוז הנוזלים ובכך מסייעת להבראה בצורה טבעית ללא צורך בהתערבות ניתוחית. הטיפול מותאם אישית לכל מטופל בהתאם לסוג הבעיה. 
 

נוזלים באוזניים-אמיתות ומיתוסים

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

פרטי התקשרות

phone2, phone, contact, telephone, support, call
envelop, envelop, mail, email, contact, letter
location, location, map, marker, pin

 0722-796-046

talishinhar@gmail.com

רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'

 

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה