ד"ר דניאל שינהר - "רגע לפני החורף", ידיעות אילת, 22.10.2010

"רגע לפני החורף", ידיעות אילת, 22.10.2010

כשני שליש מהאוכלוסייה סובלים בעונת המעבר ובחורף מתופעות של  אלרגיה, נזלת ואף סתום. בעיה שאומנם לא מסכנת את בריאותנו בצורה חריפה, אך בהחלט מרגיזה ומטרידה אותנו ואת הסובבים לנו – בבית עם הילדים, בעבודה עם הקולגות או בקולנוע עם החברים. 

ד"ר דניאל שינהר, רופא ילדים בכיר ומנהל פורום רפואת ילדים באתר  doctorsמסביר כי בעונת המעבר אנשים רבים סובלים מאלרגיה, תופעה המתבטאת באופנים רבים ויכולה להופיע בכל גיל וגורמת לאי נוחות ניכרת.
לרוב היא אינה מסכנת חיים , אך גורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים ולצריכת כמויות רבות של תרופות וטיפולים. 

מקור התופעה הינו לרוב גנטי וגם סביבתי נרכש. המקור לתופעות האלרגיות  הם תאי מאסט (MAST ) הנמצאים בדמינו. כתוצאה מאלרגן (חומר החודר מבחוץ) או הרכב גנטי מסוים ברגע שיש מגע עם אותו חומר , התאים האלה מתעוררים ומפרישים חומר הקרוי היסטמין והוא האחראי לכל התופעות המוכרות של האלרגיה. 
  
קיים מגוון אינסופי כמעט של אלרגנים. חלקם מוכרים וידועים כמו חלב, אבקות פרחים, אבק בית, תרופות שונות (אנטיביוטיקה בעיקר ) , חלבונים, מזונות שונים, ולמעשה כל חומר מוכר אחר הנמצא בסביבה.  

התופעות האלרגיות גם הן מגוונות, התופעות יכולות לכלול : פריחה בעור (לרוב מגרדת), דיגדוג בלשון ובלוע, התעטשויות, נזלת, שיעול, דמעת וגירוד בעיניים, נפיחות בשפתיים, תחושה כללית רעה (כמו הצטננות ), שלשול, ועוד תופעות רבות. תופעות חמורות יותר של אלרגיה כוללות קוצר נשימה,  תחושת מחנק, בצקת בדרכי הנשימה ותופעות אלה אם לא יטופלו במהירות יכולות לסכן חיים. 

"התופעות האלרגיות שכיחות מאד  בעונות  מעבר , ואז כמות האלרגנים הנישאים באוויר הינה רבה במיוחד וחלק נכבד מהציבור מתחבר לטישיו. בתקופות אלה יש פריחות ושינויים אטמוספריים, הרבה אבק באוויר ולכן רבים סובלים מתופעות אלרגיות אלה", אומר ד"ר שינהר. 
  
כיצד מטפלים? 
תרופות אנטי היסט מיניות (ללא מרשם)  שפעילותן סותרת את ההיסטמין המופרש בדם יעילות ומביאות הקלה לתופעות האלרגיות. קיימות בשוק תרופות רבות כמו : פנסטיל ג'ל- שאפקטיבי ביותר להקלה ולהרגעת העור, הודות למרכיב האנטיהיסטמין המנטרל את התגובה האלרגית ומקל על האדמומיות, הנפיחות וגירוד העור. 

תכשירים עם מי מלח, שנקראים גם מים פיזיולוגיים או סייליין, יכולים לעזור. בינהם ניתן למצוא את  סדרת התכשירים – "אוטריווין",  להקלה על נזלת ואף סתום, הכוללת מוצרים המומלצים לילדים, תינוקות ומבוגרים וכך כל אחד יכול למצוא את הטיפול המתאים לו. 
טיפול נוסף ( דסנסיטיזציה )  ,הינו חשיפה הדרגתית לחומרים האלרגנים ויצירת עמידות כלפיהם. זהו טיפול ממושך יחסית ומותנה בידע מדויק לגבי האלרגן , ובאופן הדרגתי חושפים את המטופל למינונים הולכים וגדלים של אותו חומר תוך הימנעות מיצירת תופעות אלרגיות.  
  
רפואה סינית 
בנוסף, ד"ר שינהר אומר כי הרפואה הסינית והדיקור  מציעים מגוון טיפולים לבעיות האלרגיה לפי הסוגים השונים. צמחי המרפא מביאים להקלה במגוון תופעות אלרגיות ובמיוחד כאשר יש שינויים תזונתיים המלווים את הטיפול. 

להומיאופתיה הקלאסית וההומאופתיה המודרנית יש רבות מה להציע בטיפול בתופעות האלרגיות. הטיפול כולל הקלה בתופעות הסימפטומטיות של האלרגיה וגם מניעת הישנות התופעה בעתיד. לרוב מושגת הקלה מאד משמעותית בתופעות וניתן להגיע למצב שבו יהיה צורך לקבל טיפול תומך לקראת עונות המעבר כדי למנוע את התפרצות התופעות האלרגיות. הטיפולים יעילים ועם הזמן יתכן והתופעות יחלפו לחלוטין. 
  
 לסיכום: "התופעות האלרגיות גורמות לפגיעה קשה באיכות החיים וניתנות לטיפול. אין להשלים עם תופעות אלה ויש לחפש פתרונות מתאימים. גישות רבות יש לפתרון הבעיה וכנראה אף אחת לא מושלמת, אך לכל אחד קיים הפתרון שמתאים לו ויש לשאוף ולמצוא אותו.
     
       
טלפון
0722-796-046


דואל

talishinhar@gmail.com

כתובת
רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'
פרטי התקשרות

להתייעצות/קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם
בכל עת

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה