שקד שלישי (האדנואידים) | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה

שקד שלישי (האדנואידים)

לילה, הבית בדממה מוחלטת ולפתע נשמע בחלל הנחירות של הילד מהחדר הסמוך. התופעה חוזרת על עצמה, מדי לילה וגורמת ליקיצות חוזרות של הילד ושינה בלתי רציפה המסתיימת בעייפות גוברת והולכת של הילד.

במרבית המקרים, התופעה נגרמת כתוצאה מהגדלת האדנואידים שנקראת גם שקד שלישי. האדנואידים נמצאים בחלל הלוע ובדומה לשקדים, הם מהווים חלק מהמערכת הלימפתית של חלל הלוע. הגדלה של האדנואידים בקרב ילדים נובעת מזיהום, אלרגיה ולעיתים מסיבה פיזיולוגית. כתוצאה מהגדלתם נגרמת חסימה של התעלה המנקזת באוזן התיכונה ומופיעים נוזלים באוזניים ודלקות אוזניים חוזרות.
תופעה נוספת ומוכרת הינה נשימה דרך הפה כתוצאה מאף סתום כרונית. הילד מסתובב רוב היום עם פה פתוח לעיתים קרובות מרבה לרייר (נוזל לו ריר) ומחובר דרך קבע לחבילת טישו. קול מאנפף מלווה ילדים אלה בנוסף לנזלת כרונית ולעיתים אף מוגלתית.

ילדים אלה, סובלים מאירועים חוזרים של מחלות חום, נוזלים באוזניים, ומתקשים בפעילות ספורט ואיכות החיים שלהם נפגעת בצורה משמעותית ביותר, עקב תופעת שקד שלישי.

אבחנה של שקד שלישי
כל רופא מתמחה בנושא מסויים, כמו רופא מוהל המתמחה ברית מילה כך גם האבחנה של שקד שלישי נעשית לרוב על ידי רופא אף אוזן וגרון הבודק את חלל הלוע ורואה את האדנואידים המוגדלים הגורמים לתופעות אלה. בציבור הרחב, נהוג לקרוא להם "שקד שלישי". במרבית המקרים יוצא לילד ניתוח לכריתת האדנואידים, אך האם זהו הטיפול היחיד שיכול להביא מזור לסבלו של הילד?

מסתבר שניתן לעשות הרבה לפני שמגיעים לפתרון הניתוחי.

טיפול בשקד שלישי
ילדים הסובלים מתופעת נוזלים באוזניים ומדלקות אוזניים חוזרות יטופלו לרוב באנטיביוטיקה ואף ניקורים של עור התוף כדי לנקז נוזליים באוזניים ומוגלה מחלל האוזן התיכונה.

תרופות שונות מסוג אנטי היסטמינים יכולות להוריד את הגודש באף ולהפחית את התופעות האלרגיות. תרופות אלה באות בצורת סירופים, טבליות ומשאפים. יעלות לפרק זמן מסוים, אך בעלות תופעות לוואי כגון עייפות ופגיעה ברירית האף במקרה של שימוש בטיפות.

שליטה על תופעות אלרגיות והגורמים להן, עשויים להביא הקלה, אך ישנה נטייה לחזרתם בכל פעם מחדש.

לרפואה המשלימה לסוגיה השונים יש פתרונות רבים ומגוונים לתופעת הגדלת שקד שלישי. הרפואה הסינית, צמחי מרפא, נטורופתיה – לכולם פתרונות שונים בשילוב שינוי בתזונה של הילד, עם הטבה במצבו של המטופל.

IPEC – הינה שיטה המבוססת על מבחן שרירים ומטרתה לגלות ולנטרל חומרים שהגוף מגיב אליהם בצורה שלילית כולל תופעות אלרגיות. על ידי נטרול תגובות אלרגיות אלה ניתן להביא להקלה משמעותית בתופעות שמנינו לעיל.

הומיאופתיה ילדים – ההומיאופתיה המודרנית מציעה פתרון טיפולי יעיל ביותר לתופעה זו. הטיפול מאותת למערכת הלימפתית כיצד לעבוד נכון ומגביר את פעילותה ומייעל את עבודתה. פועל יוצא של טיפול זה כולל ירידה בגודש של האדנואידים, הפחתה במספר אירועי הדלקת וכתוצאה מכך פתיחה של האף ותעלות הניקוז של האוזניים, ומעלימה נוזלים באוזניים

יתרונו של הטיפול ברפואה ההומיאופתית הינה במהירות השפעתה ותוך ימים ספורים מושגת הקלה משמעותית בתסמינים. יתרון מובהק נוסף הוא בכך שההטבה במצב נמשכת לאורך זמן ולעיתים ניתן להגיעה להחלמה מהירה למרות הפסקת הטיפול.

לעיתים, יש לקחת טיפול קצר טווח בתקופות שבהן יש ריבוי תופעות אלרגיות כגון סתיו ואביב ולאפשר לילד לעבור תקופות אלה בשלום.

באותם מקרים שמוצע כל הטיפול האפשרי ועדיין אין הטבה במצב יש לגשת לפתרון הניתוחי שגם הוא אינו מבטיח הטבה מוחלטת.

לפיכך, בפעם הבאה שתתעוררו מנחירותיו של ילדכם, זכרו שיש צורך לטפל בבעיה וניתן לשפר בצורה משמעותית את איכות חייו.

לילה שקט ללא נחירות!
       
אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.
טלפון
0722-796-046


דואל

talishinhar@gmail.com

כתובת
רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'
פרטי התקשרות

להתייעצות/קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם
בכל עת

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה