תסמונת המעי הרגיז | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

תסמונת המעי הרגיז – IBS - Irritable bowel syndrome -  הינה תסמונת הכוללת כאבי בטן כרוניים, חוסר נוחות ותחושת מלאות במערכת העיכול ושינויים בהרגלי היציאה.

זוהי תסמונת פונקציונלית, הווה אומר שאין לתסמונת זו כיום הסבר אורגני (אין סימנים לקיום מחלה דלקתית במעי או הסברים אחרים שניתן להוכיחם בבדיקות שונות).


שינויים בהרגלי היציאה יכולים לכלול שלשול או עצירות, והאבחנה של התסמונת נעשית על פי קריטריונים כמתואר בהמשך.

למרות שכיום אין תרופה אשר יכולה לרפא את הלוקים בתסמונת זו, קיימים מספר טיפולים שמטרתם להפחית את הסימפטומים, טיפולים אלו כוללים שינוי תזונתי, טיפול תרופתי והתערבות פסיכולוגית.

מספר מחלות יכולות להתייצג כתסמונת המעי הרגיז ויש לשלול אותן: מחלות כגון צליאק, אי סבילות לפרוקטוז, זיהומים לרבות זיהום על ידי פרזיטים (ג'יארדיאזיס), מחלות מעי דלקתיות שונות וכן הלאה.

בשונה ממחלות אלו, בדיקות רוטיניות לאיתור בעיות במערכת העיכול לא מניבות תוצאות פתולוגיות בתסמונת המעי הרגיז, אם כי המעי יכול להיות רגיש יותר לגירויים שונים. הסיבה המרכזית לקיומה של התסמונת איננו ידוע. קיימות מספר תיאוריות, כאשר התיאוריה המרכזית גורסת כי יש בעיה באינטראקציה שבין המוח למערכת העיכול.
 
תסמינים קליניים
תסמונת המעי הרגיז יכולה להופיע בכל הגילאים, אם כי מרבית המטופלים מדווחים על הופעת התסמין הראשון לפני גיל 45. שלשול שאיננו כואב או עצירות כשלעצמה אינם עונים על הגדרת התסמונת, כלומר יש צורך בכאב בטן או חוסר נוחות ממשית לצורך קיום תסמונת המעי הרגיז.

כאב בטן או חוסר נוחות בטנית יכולים להשתנות מאד מאדם לאדם או מאירוע לאירוע והשונות עצמה היא גדולה מאד. לרוב מדובר באפיזודות חולפות של כאבי בטן, בחלקם עוויתיים, אולם הם גם יכולים להיות כאבים קבועים. הכאב עצמו יכול להיות עדין מספיק כדי להתעלם ממנו או להפריע ממש לקיום פעילויות היומיום הרגילות.

עם זאת, כאב הבטן כשלעצמו לא מביא לבעיות כגון תת-תזונה. כאב הבטן לא מביא להפרעות בשינה, היות שהכאב קיים כמעט תמיד במהלך שעות היום ולא הלילה. עם זאת, קיימים חולים הסובלים מאד מתסמונת זו ועלולים לדווח על קימה חוזרת ונשנית בלילה. הכאב עלול להיות מוחמר כשאוכלים או כאשר יש מצבי דחק , והוא מוקל כשיש יציאה של גזים או צואה. נשים מדווחות לעתים על החמרה בסימפטומים בתקופה שלפני קבלת הווסת או במהלך הווסת עצמה.

דרכי הטיפול ברפואה המערבית
קודם לטיפול עצמו, יש לאבחן שאכן מדובר בתסמונת המעי הרגיז ולא במחלה אחרת. האבחנה נעשית על דרך השלילה , כלומר לאחר ששללנו מחלות אחרות שיכולות לגום לתופעות דומות. קיימות מספר בדיקות לצורך התקדמות באבחנה עצמה.

באופן כללי, מרבית הסובלים מתסמונת זו נאלצים לעבור מספר רב של בדיקות כדי לשלול מצבים או מחלות אחרות, ועל כן איגוד הגסטרואנטרולוגים האמריקאי המליץ על מספר גורמים שיש להתחשב בהם כאשר שוקלים את מידת עומק הבירור: כגון, משך הסימפטומים, מידת חומרת הסימפטומים, גיל ומין המטופל וגורמי סיכון אחרים.

מרבית הסובלים מהתסמונת יישלחו בכל זאת לביצוע בדיקת דם מלאה ובדיקה סיגמואידוסקופית, וכן תרבית צואה לאלו הסובלים משלשול. אצל מטופלים מעל גיל 40 מומלץ לבצע בנוסף גם קולונוסקופיה כדי לשלול תהליך אחר המביא לתסמינים אלו.

לעתים מומלץ על דיאטה נטולת לקטוז כדי לאבחן האם מדובר באי סבילות ללקטוז. מטופלים הסובלים מכאב בטן ימני לאחר ארוחה, צריכים לעבור אולטראסאונד של כיס המרה.

הטיפול בתסמונת המעי הרגיז כולל ראשית שינוי בהרגלי התזונה- הפחתת ממתיקים מלאכותיים, קפה, הפחתת פרוקטוז וכדומה. בחלק מהמקרים נמצא שיפור משמעותי לאחר דיאטת דלת פחמימות. טיפול בדיאטה עתירת סיבים הינו טיפול שכיח אצל הסובלים מתסמונת המעי הרגיז.

תרופות אנטיכולינרגיות מאפשרות הקלה רגעית של כאבי בטן עוויתיים, תרופות אלו מונעות את הרפלקס הגסטרו-קוליקי ובכך מפחיתות את הכאב שלאחר הארוחה. אצל חולים הסובלים משלשול ניתן לתת תרופות נוגדות שלשול . גם טיפול בפרוביוטיקה מקובל למרות היעדר מידע מספק בשלב זה באשר ליעילותו אצל כלל החולים.

טיפול טבעי
כפי שניתן להבין מכל האמור, הרי תסמונת המעי הרגיז משלבת בתוכה תחלואה של גוף ונפש. לפיכך, טיפול טבעי שמשלב התייחסות גופנית ונפשית הינו יעיל ביותר לטיפול בתסמונת זו. הטיפול הטבעי מכוון לפעילות על המעי עצמו, הפחתת חוסר הסבילות לסוגי מזון שונים והפחתת התסמינים של השלשול והעצירות.

במקביל הטיפול עובד במישור הנפשי/רגשי להורדת חרדות, להפחתת אי שקט ועצבנות שכאמור תורמים להחרפת התסמינים. שילוב מוצלח זה מביא להקלה משמעותית תוך שבועיים שלושה מתחילת הטיפול, כאשר מטרת הטיפול למנוע הופעת תסמינים, וגם להגיע להחלמה ולאפשר למטופל לנהל אורח חיים תקין ובריא ללא כל טיפול בהמשך.

משך הטיפול הינו למספר חודשים עד להשגת התוצאה הרצויה. טיפול זה הינו ללא כל תופעות לוואי ומרבית המטופלים מדווחים על שינוי משמעותי באיכות החיים וכתוצאה מכך רמת התפקוד שלהם עולה.
                               
אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.
 

תסמונת המעי הרגיז

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **