אבני דרך בהתפתחות תינוקות | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

התפתחות חושית בתינוקות עד גיל שנה
אבני דרך


תינוק חדש בא לעולם מביא עימו שמחה רבה לאחר שחגגנו בריתה או ברית מילה הגיע תורן של לא מעט חששות ובמיוחד להורים הטריים.

האם הוא גדל כשורה?
האם עולה טוב במשקל?
האם מתפתח כראוי ואינו חורג משאר בני גילו?
כל אלה שאלות חשובות ובמאמר זה ננסה להאיר מעט את כל הקשור בהתפתחות החושים בשנה הראשונה לחיים. 

כל האמור כאן, אלה אבני דרך בלבד, ולכל ילד קצב משלו וזמן התפתחות משלו. הקדמה של אחד מהשלבים אינה מרמזת שהילד הינו גאון ומאידך, איחור של שלב מסוים אינו מעיד בהכרח על בעיה הדורשת ריצה מטורפת למיטב המומחים. 

לרוב רופא הילדים, במסגרת טיפת חלב, יכול לעלות על מרבית הבעיות במידה ואכן הן קיימות והוא ידע לאבחן אותן ולכוון את הילד לבדיקות המתאימות.

כאשר תינוק בא לעולם, תמיד קיימת השאלה מה הוא רואה ושומע והאם הוא מגיב לסביבה ועד כמה. 
בגיל חודש ימים, התינוק בהחלט רואה אם כי למרחק של כ 16-20 ס"מ בלבד, ומבטו נוטה לנדוד ולעיתים אף פוזל. תינוקות בגיל זה מעדיפים ניגוד של שחור ולבן והם יעדיפו פרצוף אנושי על פני צורות אחרות. כל אלה חשובים לקליטה שלו את מקור האוכל העיקרי –האמא. השמיעה בגיל זה הינה בשלה לחלוטין בניגוד לראייה, והתינוק יכול לזהות אף מספר קולות ,וכן הוא יסתובב לכיוון של קול מוכר. 

התינוק יעדיף ריחות מתוקים, ויירתע מריחות מרים או חמוצים. הוא מזהה בקלות את הריח של חלב האם ושוב זה מרכזי לצורך ההנקה וההישרדות שלו.

תינוקות בגיל זה מעדיפים מגע רך ומלטף ונרתעים ממגע מחוספס או נוקשה.
יש לציין שבמרבית בתי החולים נעשית בדיקת שמיעה לתינוקות טרם עזיבתם את מחלקת היונקים כדי לאתר הפרעות שמיעה בשלב מוקדם ביותר ולהציע בירור וטיפול במידת הצורך.

בגיל 3 חודשים התינוק מרבה להתמקד בפנים. הוא מתחיל לעקוב אחר חפצים נעים, וככל שראייתו משתפרת הוא מזהה דמויות מוכרות מרחוק. בחודשים אלה מופיע חיוך סוציאלי כלומר, הוא מחיך לדמות ההורים ולקולם.

בהדרגה מופיע תיאום בין היד והעין ומופיעה עבודה מתואמת עם כיוון של היד למקום הרצוי לתינוק. 
התינוק מפנה את מבטו לכיוון קול מסוים כלומר הוא מסוגל למקם את הצליל בחלל המקיף אותו, והוא אף מתחיל לחקות קולות מסוימים. בשלב זה מתחיל לרוב מלמול של קולות בלתי מוגדרים.

עוברים להם מספר חודשים, ובגיל 7 חודשים הראייה של התינוק כבר בשלה לחלוטין כולל ראיית צבעים מלאה. הראייה למרחוק כבר בשלה לחלוטין והוא יכול לזהות בקלות עצמים נעים אף למרחוק.
 
השמיעה שהבשילה, מאפשרת לו להגיב לשמו כאשר קוראים לו, והוא לומד להגיב למילה "לא". יכולות השמיעה של התינוק כל כך טובות שהם יכולים בקלות לזהות רגשות לפי טון הדיבור שלנו והם אף משתמשים בקולם כדי להביע רגשות כמו שמחה או כעס.

התינוק יגיב בקול למשמע של קול וינסה לנהל מעין דו שיח. המלמול של התינוק הופך להיות מורכב ועשיר יותר עם יותר צלילים ברצפים שונים.

למעשה בשלב זה ולקראת גיל שנה, כל החושים מפותחים היטב ובשלים ומשלב זה ההתפתחות הינה יותר במישור הקוגניטיבי כלומר הלימודי שכלי ופחות ברמה של התפתחות מערכתית. התינוק לומד דברים, מיישם אותם ומשתמש בהם לתועלתו.

כאמור, הרופא המטפל יכול לאתר בעיות בהתפתחות החושים. 
הורים אשר נדמה להם וילדם אינו מתפתח או מגיב כראוי חייבים להסב את תשומת ליבו של הרופא לבעיה. ישנם מכונים מיוחדים להתפתחות הילד, הפועלים במסגרת קופות החולים השונות שיכולים לעזור באבחון ואף טיפול של בעיות התפתחות שונות במישורים שונים .

חשוב ביותר לא להשוות בין ילדים שונים ואפילו באותה משפחה. יש לזכור, שכל ילד הינו יחיד ומיוחד , ולכל אחד קצב משלו ואסור בתכלית האיסור לבצע השוואות שעלולות לגרום ללחץ מיותר ועוגמת נפש להורים.

אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.

 

אבני דרך בהתפתחות תינוקות

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **