ברית מילה - אמיתות ומיתוסים | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

הטקס ברית המילה הינה אחת המצוות החשובות ביותר ביהדות.
 
"וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל-אַבְרָהָם: 'וְאַתָּה אֶת-בְּרִיתִי תִשְׁמֹר -- אַתָּה וְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ לְדֹרֹתָם. זֹאת בְּרִיתִי אֲשֶׁר תִּשְׁמְרוּ, בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם, וּבֵין זַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ: הִמּוֹל לָכֶם כָּל-זָכָר. וּנְמַלְתֶּם אֵת בְּשַׂר עָרְלַתְכֶם; וְהָיָה לְאוֹת בְּרִית בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם. וּבֶן-שְׁמֹנַת יָמִים יִמּוֹל לָכֶם כָּל-זָכָר -- לְדֹרֹתֵיכֶם: יְלִיד בָּיִת -- וּמִקְנַת-כֶּסֶף מִכֹּל בֶּן-נֵכָר, אֲשֶׁר לֹא מִזַּרְעֲךָ הוּא. הִמּוֹל יִמּוֹל יְלִיד בֵּיתְךָ וּמִקְנַת כַּסְפֶּךָ; וְהָיְתָה בְרִיתִי בִּבְשַׂרְכֶם לִבְרִית עוֹלָם. וְעָרֵל זָכָר, אֲשֶׁר לֹא-יִמּוֹל אֶת-בְּשַׂר עָרְלָתוֹ -- וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מֵעַמֶּיהָ: אֶת-בְּרִיתִי הֵפַר"

סביב טקס המילה סובבים הרבה מיתוסים ואמיתות וחשוב להביא לידיעת ההורים הטריים את העובדות הנכונות.

ברית מילה יש לבצע לפני שקיעה – נכון.
לפי ההלכה היהודית לאחר שקיעה מתחלף היום ולכן אם תינוק נולד לדוגמא ביום ראשון בשעות הבוקר והצהריים , יש לערוך את הברית ביום ראשון שלאחריו לפני שקיעה. לאחר שקיעה יחשב כיום נוסף ולכן זה לא יהיה היום השמיני אלא תשיעי.

לברית יש צורך במניין – לא נכון.
לצורך ביצוע טקס הברית אין צורך במינייך ואפילו נוכחות של אחד מההורים מספיקה וכשרה לחלוטין.

עורך הברית צריך להיות אדם דתי/רב – ממש לא.
עורך הברית צריך להיות יהודי, שבזמן הטקס עליו לחבוש כיפה לראשו ובזמן הטקס מקריא את הברכות הנמצאות בכל סידור תפילה. במקרי קיצון גם אישה יכולה לבצע את טקס ברית המילה.

ברית מילה אינה כואבת לתינוק – טעות נפוצה.
תחושת הכאב והרגישות של התינוק לכאב קיימת מרגע לידתו. מעריכים את עוצמת הכאב של ברית המילה כשקולה לעקירת שן. תינוקות שעברו מילה ללא אילחוש מתאים חווים תופעות פוסט טראומטיות עד חצי שנה לאחר הברית. זריקת ההרדמה אכן כואבת אך היא שקולה לזריקה שעושה רופא השיניים לפני עקירת שן.

לברית המילה יתרונות רפואיים – נכון מאד.
תינוקות נימולים סובלים פחות מדלקות בדרכי השתן, פחות זיהומים של העורלה, פחות הדבקות במחלות מין כולל איידס ובנות הזוג של נימולים סובלות פחות משמעותית מסרטן צוואר הרחם.

ברית המילה פוגעת בהנאה המינית – לא נכון.
בעבודות שבוצעו על מאות אלפי גברים בוגרים שעברו מילה באפריקה כדי להילחם במגפת האיידס התברר שגברים אלה לא דיווחו על ירידה בהנאה המינית ואפילו להיפך.

אילחוש בעזרת משחת הרדמה מספק בהחלט – ממש לא.
האילחוש בעזרת משחה מספק אילחוש לשכבה מאד שטחית של העור ואינו מספק לביצוע מילה. לאילחוש מלא בכדי שהתינוק לא יחוש בכל כאב, יש לבצע אילחוש בעזרת זריקה שאותה ראשי לבצע אך ורק רופא ולא מוהל.

ככל שהתינוק גדול יותר קל לו לעבור יותר את המילה – טעות נפוצה.
ככל שהתינוק גדול יותר ובוגר יותר, מערכת העצבים מבשילה יותר וכלי הדם גדולים יותר ואז המילה כואבת יותר ונוטה יותר לדימום. גיל שמונה ימים הינו אידיאלי לביצוע ברית המילה מבחינת יכולת קרישת הדם של התינוק במקביל לחוסר בשילות יחסית של תחושת הכאב שלו.

מציצת הדם הינה חלק מברית המילה  - מציצת הדם הינו מנהג שנוסף במשך השנים ואינו חלק מהלכות ברית המילה.
כנראה שבעבר היה לו חלק בעידוד קרישת הדם. אך כיום, דווחו מקרים רבים של הדבקת איבר המין בהרפקס ולכן רצוי להימנע מפעולה זאת במיוחד שאיננה הורייה הלכתית.

צהבת של התינוק מונעת ביצוע ברית – נכון במידה חלקית.
ערכי הצהבת נמדדים על יד רמות הבלירובין בדם. רמות של עד 13 מאפשרות ביצוע ברית ללא חשש. מעל רמה של 13 יש לדחות את מועד הברית .

לסיכום:
לפי המלצת איגוד רופאי הילדים האמריקאי, לברית המילה יש יתרונות רפואיים שנבדקו במחקרים רבים. ההמלצה היא, לבצע מילה על ידי רופא, בתנאי אילחוש נאותים, תוך שמירה על תנאים סטריליים מחמירים וזאת על מנת למנוע זיהום.

אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.

 

ברית מילה - אמיתות ומיתוסים

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **