הפרעות שינה בילדים ומבוגרים | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

לילות לבנים ללא שינה הינם נחלתם של הורים לילדים אך גם מבוגרים רבים חווים את ה"חוויה" של הפרעות שינה. כשהתינוק נולד, סדר יומו הפוך דהיינו ביום הוא ישן ובלילה הוא ער.

תופעה זו חולפת תוך כחודשים מהלידה, אך לעיתים הפרעות בשינה ממשיכות ללוות את הילדים ולהדיר שינה מעיני ההורים. 

הפרעות שינה אינן נחלתן הבלעדית של ילדים. מבוגרים רבים סובלים מהפרעות שינה. הפרעות יכולות להתבטא בקשיי הרדמות או ביקיצה באמצע הלילה וחוסר יכולת לחזור לשינה


התוצאה הסופית תהיה עייפות מתמשכת, ירידה ביכולת התפקוד הן בעבודה והן בבית, עצבנות יתרה, חוסר יכולת להתרכז והרגשה כללית של תשישות קשה. בנוסף, ישנה נטייה לדכדוך ודיכאון, חוסר שמחת חיים ואנרגיות לעשות דברים וירידה בתפקוד המיני. 

סיבות להפרעות בשינה
הסיבות להפרעות בשינה בגילאים השונים מגוונות ביותר. בתינוקות ובילדים קטנים לרוב הבעיה נובעת מהרגלי שינה לקויים כגון השכבת הפעוט במיטת ההורים, השכבת הילד בשעות מאוחרות, וכמובן חוסר הצבת גבולות והרצון של הילד להיפגש עם ההורים באמצע הלילה. ניתן לומר, שרוב הפרעות השינה בילדים הן על רקע התנהגותי ובהתאם לכך גם הטיפול יהיה התנהגותי. 

בקרב מבוגרים, הסיבה העיקרית להפרעות שינה היא אורח החיים המודרני המכתיב נורמות חדשות המביאות לעיתים את האנשים ללחץ יתר ומרוץ מטורף אחרי הישגיות בעיקר בתחום התעסוקה הכולל שעות עבודה רבות, טיסות רבות לחו"ל המשבשות את הקצב התקין של גוף האדם, תזונה לא נכונה עם ארוחות לא קבועות בשעות לא קבועות.  
 
בנוסף בקרב מבוגרים, הפרעות שינה יכולות להיגרם כתוצאה מבעיות בריאותיות כמו חסימה בדרכי הנשימה העליונות עקב צניחת החך העליון, השמנת יתר, אסטמה, אלרגיות. כל אלה גורמים לשינה בלתי סדירה וליקיצה מוקדמת ואח"כ קושי רב בהרדמות. 

טיפים ועצות לטיפול
הטיפול בהפרעות שינה שונה בילדים ובמבוגרים ותלוי בגורם להפרעת השינה. 

תינוקות
תינוקות צריכים לישון במיטתם, ורצוי לא בחדר ההורים. 
יש להימנע מלהרדים אותם על הידיים ולהשתדל לא להרדים תוך כדי נענוע. 
ילדים המתעוררים לאכול בלילה, יש לבצע את ההאכלה בחדרו של הילד ולאחריה להשכיב את הילד במיטתו.

במקרים שהילד מבקש את תשומת לב הוריו באמצע הלילה וצורח במיטתו, יש להיכנס לחדר ולהרגיע אותו על ידי ליטוף ומוצץ, אך אין להוציאו מהמיטה. 

יש להישאר עם הילד מספר דקות ואח"כ לצאת את החדר. במרבית המקרים הילד ישוב לצרוח ויש לתת לו לצעוק במשך 10-15 דקות ואז שוב להיכנס ולהרגיע חוזר חלילה. לאחר מספר לילות לא קלים הילד ילמד שהלילה אינו נועד למשחקים ויצליח לישון לילה שלם. 

ילדים גדולים יותר
ילדים גדולים המפתחים לפתע הפרעות שינה, יש לשלול גורמים בריאותיים כגון שקדים מוגדלים או שקד שלישי (פוליפים באף) החוסמים את דרכי הנשימה וגורמים להפרעות בשינה. בנוסף יש לשלול מצוקות נפשיות בגן או בבית הספר העלולים להטריד את הילד.
  
מבוגרים
במבוגרים, בעיקר כאלו שעוברית את גיל המעבר,  יש לשלול בראש ובראשונה בעיות בריאותיות. במידה והבעיה הינה נפשית במקורה, אזי ניתן להשתמש בתרופות נוגדות חרדה ומפיגות מתחים ובכדורי שינה.

אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.
 

הפרעות שינה בילדים ומבוגרים

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **