טיקים - Tics בילדים | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

תופעת הטיקים – Tics  היא הפרעת התנועה השכיחה ביותר בקרב רבים מהילדים בגילאי בית ספר והיא מופיעה  בקרב 12%-18% מהם.

לעיתים רבות הורים אינם מזהים את התופעה אצל ילדיהם ומי שמאיר את תשומת ליבם הינם גורמים בסביבה, גננת, מורה... ולאחר הגילוי מופיעה התחושה של הבהלה והחשש הגדול , מה זה...ממה זה נובע...למה זה הופיע אצל הילד שלי.. ובעיקר מה עושים ואיך מטפלים בזה.

מהם טיקים והאם הם באים על רקע רגשי?
 
תיקים הם תנועות לא רצוניות או קולות קצרים המופיעים באופן החוזר על עצמו, שוב ושוב, לאורך זמן ומקור התופעה הינו נוירולוגי. נמצא כי אצל ילדים עם טיקים נוצרים שינויים במאזן הכימי במסלולים בין גרעיני הבסיס במוח לבין האזור המוטורי בקליפת המוח. השינויים מתבטאים בהפרשה מוגברת של המוליך העצבי דופמין. כאשר האיזון של הדופמין נפגע עודף שלו מביא לתנועתיות יתר, הופעתם של הטיקים.
  • קיימת נטייה גנטית לטיקים והם נגרמים בגלל תופעה נוירולוגית אך בהחלט התופעה יכולה להתגבר בזמן של מצבי חרדה ומשבר, חולי, כעסים, תקופת מבחנים, גירושין של ההורים או טראומה כלשהי, אבל לא נגרמת כתוצאה מהם.
שכיחות התופעה וסוגי הטיקים
תופעת התיקים מתחילה סביב הגילאים – 5-7 שנים, למרות שישנן ילדים שהתופעה מתחילה אצלם בגיל צעיר יותר  והיא נפוצה הרבה יותר בקרב בנים מאשר בנות. בקרב ילדים בני 8-12 שנים, ישנה נטייה לתיקים  בעוצמות רבות ולאחר מכן השכיחות והעוצמה של טיקים דועכת, כך שבגיל ההתבגרות המאוחר, טיקים אופייניים פחות, ועוד פחות מכך בגיל הבגרות. בכל זאת, יש אחוז מסוים של ילדים ומתבגרים שאצלם הטיקים יימשכו לתוך גיל הבגרות.
  • קיימים שני סוגי של טיקים, מוטוריים או טיקים קוליים. כמו כן אנו יכולים להבחין בשתי רמות חומרה של הטיקים, טיקים מוטוריים שהם פשוטים כמו מצמוץ, עוויתות, טלטול של הראש, הזזת הכתפיים או הצוואר.
  • טיקים קוליים פשוטים  הבאים לידי ביטוי אנקות, נביחות, כחכוח בגרון, רחרוח ונחירות.
  • טיקים מורכבים הינם טיקים שנמשכים זמן ארוך יותר מטיקים פשוטים, לילד אין שליטה עליהם ואינו עושה אותם בצורה מודעת.
  • טיקים מוטוריים מרובים בשילוב טיק קולי אחד לפחות במשך יותר משנה מוגדרים כתסמונת טורט (Tourette syndrome).
טיקים דרכי טיפול

לרוב הטיקים אינם גורמים להפרעה תפקודית משמעותית, כך שהם אינם דורשים טיפול ספציפי. אך אם עוצמתם מפריעה לילד בפן התפקודי גופני או מאידך בפן החברתי חשוב לטפל. ישנם מספר דרכים שבהם ניתן לטפל בתופעה.

מרבית הטיקים ייעלמו ללא טיפול ברגע שהאירוע שגרם ללחץ יעלם. לפיכך מומלץ לעיתים להתעלם מהתופעה ובכך למנוע את הקיבוע שלה אצל הילד.
  • טיפול תרופתי באמצעות תרופות אשר נועדו להוריד את עוצמת הטיקים בדרכים שונות, ובהן הורדת רמת הדופמין.
  • טיפול התנהגותי נקרא CBIT - Comprehensive Behavioral Intervention for Tics, טיפול שבו נרכשות מיומנויות ניהול יעילות של הטיקים, מיומנויות העשויות להפחית את חומרתם של הטיקים.
  • טיפול טבעי – ניתן לטפל בתיקים ע"י טיפול טבעי מתאים. הטיפול יהיה מותאם לסוג הממצא וחומרתו. הטיפול יהיה מכוון להפחתת חרדות ולהורדת המתח הנפשי וכן להורדת התנועתיות. 

טיקים - Tics בילדים

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **