טסים לחופשה? אל תשכחו את תיק "העזרה הראשונה" | ד"ר דניאל שינהר מנהל מחלקה
המרפאה
זימון תורים
הומאופתייה
כירורג ילדים
לייעוץ
לקביעת תור

 
שליחת מייל

 
 
phone2, phone, contact, telephone, support, call

 0722-796-046

ואם טסים, להלן טיפים כיצד להתמודד עם תופעת הלחץ באזניים אצל הקטנים

חופשת הפסח בפתח והרבה משפחות מתכננות את החופשה שלהם בארץ ובחו"ל. על מנת לעבור את התקופה הזו בכיף ובעיקר בבטחה, חשוב להצטייד מבעוד מועד ב"תיק עזרה ראשונה" יעיל, שיכלול תרופות ותכשירים להגנה מפני הבעיות העלולות לצוץ כמו כוויות, חתכים, שרירים תפוסים מהליכה, עקיצות, אלרגיות ועוד.

אז מה חשוב שיהיה בתיק במידה ו.....
 
הילד נפצע?
במקרים בהם הילדים נופלים, נשרטים או נחבלים, חשוב להצטייד במשחה ייעודית למצבי חירום כמו '"ויטה מרפן", משחה אנטיספטית לחיטוי פצעים וכוויות קלות המסייעת בריפויים. ניתן להצטייד גם ב"מרפן-ספריי לעזרה ראשונה" שמהווה תחליף למריחת יוד שמחטא את העור בצורה טובה ויעילה, ללא צריבה וללא "צבע" והכתמת הבגדים. למקרים חמורים יותר, רצוי להצטייד גם בערכת עזרה ראשונה המכילה מספריים עם חוד קהה(מספרי פלסטר) לגזירות שונות, חבילת צמר גפן לניקוי אזור הפצע, פלסטר רץ בגליל, פד סטרילי המגיע באריזה של ארבע יחידות ומיועד לכיסוי פצע, STERI-SRTIPTM - רצועות דביקות לאיחוי חתכים באזור הפנים המיועדות לטיפול ראשוני לסגירה של חתכים ללא צלקות ו- Tegaderm - חבישת פטנט שקופה וסטרילית להגנה על חתכים, עור משופשף, פצעים ועוד .
 
 
 
במידה והילדים קודחים מחום
במידה ובמהלך הטיול גיליתם שהחום של ילדכם עלה, מומלץ להצטייד מראש בתכשירים להורדת חום ושיכוך כאבים. יש מגוון רחב של מוצרים, ביניהם - "טיפטיפות", נרות להורדת חום וסירופים על בסיס איבופרופן, או על בסיס פרצטמול, שתייה מרובה ומעקב אחר חום הגוף. להקלת התסמינים, ניתן לתת טיפות אף כמו "אוטריוין" או "אוטרימר אלוורה", למספר ימים, ובנוסף טיפות לשיכוך כאבי אוזניים המקלות על הכאב נקודתית אצל ילדים ופעוטות הסובלים מכאבי אוזניים, הטיפול המומלץ להקלה על נזלת ואף סתום הם תכשירים עם מי מלח, שנקראים גם מים פיזיולוגיים דוגמת "אוטריוין" - סדרת תכשירים ללא מרשם רופא, לילדים, תינוקות ומבוגרים, להקלה על נזלת ואף סתום. אם ילדכם מתלונן שהגרון מציק, יבש, כואב ותחושת 'קוצים' מלווה את הבליעה, הפתרון המומלץ ביותר הינו טבליות למציצה שמקלות על כאבי גרון חזקים באופן מיידי.
 
הגנה מפני יתושים
התחממות מזג האוויר ועליית הלחות מביאות איתן את מתקפת היתושים. כמעט כולנו סובלים מהיתושים הטורדניים, מעטים האנשים שאינם   מושפעים מהעקיצות והסובלים העיקריים הם התינוקות והילדים. מומלץ שיהיה בתוך התיק עזרה ראשונה תכשירים דוחי יתושים הנמצאים , ישנם גם תכשירים יעילים מאד על בסיס טבעי בצורת (תרסיס/רולר/מגבונים וכו'). מומלץ למרוח את התכשיר על הבגדים ולא על האיברים החשופים מכיוון שישנם ילדים העלולים לפתח תופעות אלרגיות לחומרים אלה במגעם עם העור. במידה והחופשה שלכם כוללת לינה בשטח, מומלץ לקחת אתכם  כילה - מחסום פיזי בפני היתושים. בטיולים ובפיקניקים (במיוחד בלילה) רצוי ללבוש בגדים עם שרוולים ארוכים.

קץ לגירודים
ומה עושים אם כבר נעקצנו? הטיפול בעקיצות יתושים נועד בעיקר להקל על הגרד הנגרם כתוצאה מהעקיצה ולהעלימו מהר יותר, ובמקרים חמורים להוריד נפיחות וטיפול בפצעים כתוצאה מהגירוד: במידה והילד נעקץ מיתושים, אחת התרופות היעילות ביותר להקלה בגירוד הינה "פנסטיל ג'ל" המיועדת לטיפול בגירויים בעור ומפחיתה בצורה משמעותית את האדמומיות, הנפיחות והגרד הודות למרכיב האנטיהיסטמין המנטרל את התגובה האלרגית ומקל על האדמומיות, הנפיחות וגירוד העור.

ומה קורה עם העקיצות גורמות לנפיחות
אצל ילדים, אבל גם בקרב מבוגרים, עקיצת היתוש עלולה לגרום לנפיחות קשה סביב העין שתגרום לסגירתו של העפעף או לנפיחות ניכרת של אפרכסת האוזן, השפתיים או הגפיים. מצבים אלה מבהילים, אך גם במקרים אלה לא תמיד יש הכרח בטיפול נרחב, אלא רק בשימוש בתכשיר כמו פנסטיל ג'ל שמרגיע את העור עד שהנפיחות תרד. פעמים רבות עלולה להופיע נפיחות, אודם וחום מקומי הנחשדות על ידי הורים ורופאים כזיהום מקומי ולכן ניתן טיפול אנטיביוטי על ידי הרופא. אבל גם עקיצה פשוטה יכולה להתפתח לכדי זיהום. 
 
הסיבה לכך היא שכתוצאה מהגרד נוצר פצע שיכול להזדהם ולהפוך ל"אמפטיגו"(פצע מוגלתי) או לזיהום תת-עורי, במקרים כאלו מומלץ לשאת בתיק עזרה ראשונה משחה אנטיספטית לחיטוי פצעים, המסייעת גם בריפויים יחד עם ויטמין "איי" שתורם לריפוי הפצע וחידוש תאי העור. במרבית המקרים של נפיחות ללא כאב מקומי וללא עליית חום כללית, מדובר בתגובה לעקיצה בלבד והטיפול בתכשיר מחטא מספיק והאנטיביוטיקה מיותרת. במצבים בהם מופיע חום מומלץ כבר לגשת לייעוץ רפואי. 

ארגנתם את תיק העזרה הראשונה שלכם ואתם מוכנים לחופשה, להלן טיפים ועצות
כיצד להתמודד עם תופעת הלחץ באוזניים במידה והחופשה שלכם כוללת טיסה.

 
התופעה של לחץ באוזניים בזמן המראה ונחיתה מוכרת לכל. תופעה זו נובעת מחוסר איזון בלחצים בין האוזן התיכונה לבין הלחץ באוויר שמסביבנו. קיים פתח בחלל הלוע האחראי על ויסות לחצים אלה (חצוצרת אאוסטכיוס).
 
בזמן שנוצר הפרש לחצים בין האוויר שסובב את הגוף לבין האוזן אנו מרגישים את תופעת הלחץ עד לכדי כאב.
 
לפני הטיסה:
רצוי לא לטוס מצוננים, כיוון שקיימת בצקת באזור הלוע הגורמת לקושי בהשוואת הלחצים. 
בלית ברירה יש להשתמש בטיפות אף המורידות את הגודש והבצקת ולהשתמש בתרופות אנטי היסטמיניות כדי להוריד גודש. (תרופה- לוריסטין).
ניתן להשתמש בטיפות אף הומאופתיות לצורך פעולה דומה (טיפות סינוסין) המורידות את הגודש והבצקת מהריריות.

 
בזמן הטיסה:
בזמן ההמראה והנחיתה, מומלץ ללעוס מסטיק או למצוץ סוכרייה חמוצה, או לאכול חטיף.
פעולת הלעיסה והבליעה גורמות לפתיחת הפתח בחלל הלוע ומביאה להשוואת לחצים ושחרור הכאב.
בקרב תינוקות וילדים קטנים, מומלץ מאד להאכיל את התינוקות והילדים בבקבוק או להשקותם ולגרום להם לפעולת מציצה בזמן ההמראה או הנחיתה.

במידה והלחץ נמשך למרות כל הפעולות שנקטנו בהן והילדים מתלוננים על כאבים חזקים, יש לנקוט בפעולה הבאה:
יש לסתום את שני הנחיריים על ידי לחיצה ולנסות לבצע נשיפה כנגד אף סגור. העלאת הלחץ בתוך חלל הלוע יכולה להביא לשחרור והשוואת לחצים עם האוזן.
רצוי תמיד להצטייד בטיסה עם ילדים בסירופ אקמולי למקרים בהם הכאבים מתמשכים כדי להקל על סבלם.

טיסה נעימה וחופשה קסומה!

אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה.
 

טסים לחופשה? אל תשכחו את תיק "העזרה הראשונה"

 


להתייעצות / קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת


 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה


מרפאה ראשית
ברודצקי 43, רמת אביב

0722-796-046
talishinhar@gmail.com

בניין רופאים, רמת אביב, תל אביב,
כניסה ב׳ (מערבית),
צמוד לשופרסל - קומה 1,
מול קופ״ח מאוחדת.

 


מרכז רפואי דוד ADMC, הרצליה
ייעוץ הומיאופתי – ביטוחים פרטיים
Admcmedical.com

רחוב דוד המלך 1, הרצליה פיתוח

 


** שימו לב ***
מרפאת שב"ן לכירורגית ילדים
לבעלי כרטיס קופת חולים מכבי ומאוחדת
** ימי רביעי בלבד **