שקד שלישי מוגדל | ד"ר דניאל שינהר

שקד שלישי מוגדל


את התופעה של שקד שלישי מוגדל, אפשר לזהות לפי תסמינים אלה: נשימה הנעשית דרך הפה, הצטברות נוזלים באוזניים, נזלת כרונית, פה פתוח ודלקות באוזניים. שקד שלישי מוגדל עלול לגרום לסיבוכים שונים דוגמת ירידה ברמת השמיעה, בעיות בשלד הפנים עקב הנשימה דרך הפה, עייפות כרונית, קושי לנשום בעת מאמץ ועוד.

מה ניתן לעשות?
הסרה של רקמת שקד שלישי מוגדל נעשית בניתוח. זו דרך מומלצת עבור טיפול בשקד שלישי אצל מבוגרים ובתדירות גבוהה יותר גם אצל ילדים. מדובר בניתוח קל ופשוט הנמשך כחצי שעה בלבד. הניתוח נערך בהרדמה מלאה ללא אשפוז, רצוי אצל כירורג מומחה כמו ד"ר שינהר. בחלק מהמקרים אצל ילדים, לא צריך לטפל בתופעת שקד שלישי שיכולה לעבור מעצמה עד גיל שש. זאת, בשונה מאופן טיפול בשקד שלישי אצל מבוגרים.

מתי, אם כן, יש לבצע ניתוח?
ניתוח להסרה אצל ד"ר שינהר היא צורת טיפול בשקד שלישי מוגדל אצל מבוגרים, במקרים אלה:
  1. כאשר רקמת השקד השלישי גדלה מאד וחוסמת את מעבר האוויר בלוע האף, דבר המוביל להפרעת נשימה בשינה, קשיים בנשימה דרך האף ונזלת כרונית.
  2. במצב בו רקמת שקד שלישי מוגדל, חוסמת את פתח הניקוז של הנוזלים מחלל האוזן התיכונה, מה שמוביל לירידה ביכולת השמיעה ולנטייה להתפתחות של דלקות אוזניים חוזרות ונשנות.
  3. ישנם מקרים בהם לאור החשש שקיים מפני מצב של היווצרות תהליך גידולי בלוע האף, ד"ר שינהר, מנתח בכיר, ימליץ על הסרה של שקד שלישי מוגדל כדי לבצע בדיקה היסטולוגית. 
שקד שלישי הנקרא בלועזית "אדנואיד", נמצא מעל האף בחלק העליון של הלוע. כמו שני השקדים בגרון, השקד השלישי מורכב מרקמת לימפה ומהווה חלק מהמערכת החיסונית של הגוף. דרך טיפול בשקד שלישי מוגדל אצל מבוגרים או ילדים היא כירורגית ועל כך נפרט במאמר זה.

מהו שקד שלישי מוגדל?
לעתים, ללא סיבה ברורה, השקד השלישי גדל, ובגלל מיקומו מאחורי חלל האף, הוא חוסם בצורה מלאה או חלקית את האוויר שנכנס דרך האף ויוצר קושי רב בנשימה.
טלפון
0722-796-046


דואל

talishinhar@gmail.com

כתובת
רח' פיינשטיין 18, קאנטרי ג',
מרכז "רפואות", רמת אביב ג'
פרטי התקשרות

להתייעצות/קביעת תור
נשמח לעמוד לרשותכם
בכל עת

 אין במידע באתר זה תחליף להיוועצות עם רופא מומחה